Vyššia únava je v týchto dňoch normálna. Riešenie môže byť triviálne, ak nezaberie, treba ísť k lekárovi

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Dobrý deň,
pre mnohých ľudí sa jesenné počasie, ako aj posun času spája so zvýšenou únavou a odborníci potvrdzujú, že nemusí ísť len o subjektívny pocit. Zmena ročného obdobia a zmena času totiž môžu súvisieť s poklesom energie.
Možnou príčinou je diagnóza, ktorú medicína pozná pod označením sezónna afektívna porucha, prejavuje sa hlavne na jeseň a v zime a sprevádza ju silná únava, spavosť a stavy depresie. Podľa štatistík zo Spojených štátov sa s problémom každý rok stretne približne päť percent dospelej populácie.
Problém permanentnej únavy sa môže týkať aj aktívnych ľudí a špecializovaný bežecký portál Runner’s World sa preto rozprával s odborníkmi o tom, ako nadmernú únavu odbúrať, ktoré každodenné návyky sa oplatí zmeniť, a aj o tom, kedy je už namieste návšteva lekára.
Riešenie môže byť triviálne a problém odstráni kvalitnejšia spánková hygiena, za sústavnou únavou sa však môžu skrývať aj oveľa vážnejšie zdravotné komplikácie. Napríklad autoimunitné ochorenie či problémy so štítnou žľazou.
Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu a pohybe, vychádza každý utorok a posielame ho aj e-mailom. Vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.
Ak sa ráno po prebudení cítime unavení, je to normálne. Ide o jav, ktorý sa označuje za spánkovú zotrvačnosť, a okrem iného zapríčiňuje to, že telo a mozog potrebujú určitý čas na úplné prebudenie.
„Len málo ľudí sa cíti fantasticky, keď sa zobudí,“ potvrdzuje v rozhovore pre Runner’s World Scott Kutscher, neurológ a špecialista na spánok zo Stanfordskej univerzity. Spánková zotrvačnosť u väčšiny ľudí trvá od 30 do 60 minút, potom sa telo úplne prebudí. Problémom však je, keď únava neodchádza ani niekoľko hodín po prebudení.
Príčinou môže byť