Denník N

Svetový newsfilter: Rusko sa popri Ukrajine snaží rozvrátiť aj ďalší štát. Tentoraz bez tankov

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

máme za sebou týždeň politických comebackov. V Brazílii a Izraeli si ľudia zvolili známych, no kontroverzných lídrov, ktorí rozdeľujú spoločnosť. V oboch prípadoch platí, že to nie je tak dávno, čo by si na ich úspech stavil málokto. Potvrdzuje sa, že v politike je možné všetko.

Podobné je to aj s hybridnou vojnou, ktorú vo východnej Európe vedie Kremeľ. Momentálne to cítia v Moldavsku, kde by Vladimir Putin rád videl pri moci niekoho, kto sa nebude pozerať smerom na západ.


Európa: O čo ide Rusom v Moldavsku

Ukrajina nie je jediný východoeurópsky štát, ktorý sa Rusko pokúša rozvrátiť. Kým na Ukrajinu Kremeľ poslal tanky, v susednom Moldavsku na to ide cez špinavé peniaze a tajné služby.

O čo ide: Keď Vladimir Putin začal vojnu na Ukrajine, Moldavsko sa obávalo, že v prípade ruského úspechu bude ďalšie na rade. Časť krajiny je proruská, je v nej odštiepenecké Podnestersko aj s ruskými vojakmi a jeho hranice sú kúsok od Odesy, ktorá bola takisto cieľom Putina.

Ukrajinci svojimi vojenskými úspechmi pomohli ochrániť aj Moldavsko a vojenská invázia dnes nie je veľmi pravdepodobná. Rusko sa však aj tak pokúša

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie