Denník N

Vývoj bojov (252. deň): Vrtuľníky na Ukrajine padajú rýchlym tempom, nemajú sa kam skryť pred raketami

Ruská propaganda zľahčuje straty najmodernejšej techniky aj podobnými fotografiami, na ktorej je najmodernejší typ Ka-52.
Ruská propaganda zľahčuje straty najmodernejšej techniky aj podobnými fotografiami, na ktorej je najmodernejší typ Ka-52.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Majú ešte vrtuľníky šancu v modernej vojne?
  • Z jedného úradu v okupovanom Chersone zmizla ruská vlajka. Nevieme, čo to znamená.
  • Rusi útočia na viacerých miestach, najviac tlačia pri Vuhledare.
  • Čo sa stalo v sobotu v Sevastopole.
  • Pridá sa Lukašenko k vojne priamo na Ukrajine? Veľmi pravdepodobne nie.
  • Mapy dňa – Vuhledar a Bachmut.
  • Videá dňa – obraz skazy v Mariupole; detailná prehliadka ukoristeného T-90A; ako to vyzerá, keď Su-25 útočia spôsobom, na ktorý boli skonštruované.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za stredu 2. novembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Majú ešte vrtuľníky šancu v modernej vojne? Ukrajinská armáda uplynulé týždne informovala o veľkom počte zničených ruských útočných vrtuľníkov Ka-52. Pribudlo však jediné video, na ktorom boli trosky tohto typu aj s mŕtvou posádkou. Aj bez toho však preukázateľne stratili v bojoch až 56 kusov rôznych typov vrátane 25 najmodernejších Ka-52. Ukrajinci stratili ďalších 22 (18 zničených).

Tento týždeň Rusi prišli o transportný vrtuľník Mi-8 pri Mykolajivke v Luhanskej oblasti spôsobom, ktorý opäť prinútil pozorovateľov špekulovať o budúcnosti tejto zbrane na bojisku 21. storočia, ktoré je (aspoň na Ukrajine) plné moderných prenosných protilietadlových rakiet. Jedna z nich zničila aj túto konkrétnu helikoptéru.

Spočiatku sa špekulovalo, či bola táto konkrétna Mi-8 naozaj ruská. Jednoznačne bola. Potom sa objavili úvahy, že pôvodne patrila bieloruskej armáde. Nepatrila. Nepotvrdené správy zas uvádzajú, že na jej palube bol v čase pádu vysokopostavený dôstojník vagnerovcov.

Podstatný je však spôsob, akým ju Ukrajinci dostali. Rusi leteli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie