Denník N

Demokrat po mŕtvici, futbalová hviezda a veľa popieračov. Najzaujímavejšie súboje volieb v USA

Kandidáti do senátu. Hore John Fettterman (demokrat, Pensylvánia), zhora J. D. Vance (Ohio, republikán), Mehmet Oz (republikán, Pensylvánia), a dole zľava Herschel Walker (Georgia, republikán), Raphael Warnock (demokrat, Georgia) a Tim Ryan (demokrat, Ohio), Foto - tasr/ap
Kandidáti do senátu. Hore John Fettterman (demokrat, Pensylvánia), zhora J. D. Vance (Ohio, republikán), Mehmet Oz (republikán, Pensylvánia), a dole zľava Herschel Walker (Georgia, republikán), Raphael Warnock (demokrat, Georgia) a Tim Ryan (demokrat, Ohio), Foto – tasr/ap

Aj keď sa v amerických voľbách v utorok nevolí americký prezident, v krajine je viacero súbojov, ktoré sa oplatí sledovať a môžu určiť budúcnosť krajiny na najbližšie roky.

Vybrali sme tie najzaujímavejšie, ktoré rozhodnú o dôležitých štátoch.

Pensylvánia, senát: Fetterman (D) vs. Oz (R)

John Fetterman je podľa niektorých názorov politik, ktorého demokrati dlho hľadali. Portál Vox ho nazval „jedným z najsilnejších demokratických kandidátov v týchto voľbách“.

Trinásť rokov pôsobil ako starosta malého mestečka Braddock pri Pittsburghu, kde mimo iného pomáhal bielym Američanom z robotníckej triedy, teda tým, ktorí sa posledné roky odvrátili od demokratov.

V roku 2020 sa preslávil, keď ako viceguvernér Pensylvánie odmietal obvinenia z falšovania volieb. O vtedajšom prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý ich šíril, povedal, že sa „nelíši od náhodného internetového trolla“.

Fetterman podporuje mnohé progresívne opatrenia, ako je zvýšenie minimálnej mzdy na 15 dolárov za hodinu či zdravotné poistenie pre všetkých Američanov. Na druhej strane odmieta progresívnu nálepku, čomu pomáha aj jeho vzhľad. Má 203 centimetrov, na mítingy rád chodí v mikine s kapucňou a na pravom predlaktí má vytetované dátumy, kedy počas jeho pôsobenia vo funkcii starostu zavraždili obyvateľov Braddocku.

V roku 2016 mu to ešte nevyšlo, no tento rok primárky na demokratického kandidáta do senátu vyhral s veľkým prehľadom. „Ukázal, že je kandidátom, ktorý môže lákať progresívcov aj umiernených, nadchnúť dokáže aktivistov aj bežných demokratov. Fetterman sa stal odpoveďou na starú občiansku vojnu medzi Berniem (Sandersom) a Hillary (Clintonovou). Prečo by sme nemohli mať kandidáta, ktorý môže byť obomi?“ napísal pre Guardian novinár Ross Barkan.

Fetterman v roku 2016 aj 2020 podporoval Sandersa za kandidáta demokratov na prezidenta.

Jeho šance na víťazstvo však klesli po udalosti, ktorá sa odohrala ešte v máji, štyri dni pred primárkami. Jeho manželka si všimla, že mu náhle

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Joe Biden

Svet

Teraz najčítanejšie