Denník N

Aj východ Slovenska mal vybavovačov na súdoch – kontakty s podnikateľom Sisákom vysvetľovalo 12 sudcov

Marián Sisák. Foto N
Marián Sisák. Foto N

Zdanlivo nenápadný korupčný prípad podnikateľa z Vranova nad Topľou ukazuje, ako si dobre informovaní ľudia budovali kontakty na súdoch už v 90. rokoch.

O bohatých kontaktoch podnikateľa Mariána Sisáka na sudcov z východného Slovenska veľa napovedá prepis z Kočnerovej Threemy. Sisák mal o dianí na košických súdoch veľmi dobrý prehľad. Ak sa aj priamo nepoznal s konkrétnym sudcom, vedel, ako si o ňom zistiť informácie a poslať ich do Bratislavy svojmu kamarátovi.

Sisák je dnes obžalovaný z korupcie v justičnom prostredí na východnom Slovensku a vo štvrtok musel svoje kontakty vysvetľovať na Špecializovanom trestnom súde. Už prvé pojednávanie naznačilo, že vplyv tohto podnikateľa na sudcov môže byť väčší, ako sa doposiaľ vedelo.

Na predstavu ešte niečo z Threemy: „A dá sa s ním po našom?“ zisťoval si v máji 2018 Kočner o košickom sudcovi Adriánovi Pažúrovi. Sisák predpokladal, že áno, ale s tým, že sa ešte musí „opýtať konkrétne“. Keď si vymieňali názory na činnosť obchodných senátov na Krajskom súde v Košiciach, Kočner chcel vedieť, či všetko treba riešiť cez predsedu súdu Imricha Volkaia.

„Niečo aj na priamo. Je to rýchlejšie,“ reagoval Sisák. Pôsobí to dojmom, že vedel, o čom píše.

Ako fungujú vybavovači

Správy spred štyroch rokov naznačovali, že podnikateľ Sisák sa neživil len

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Marian Kočner

Slovensko

Teraz najčítanejšie