Felvidék je maďarská zem? Petőfi bol Slovák? Rúcali sme mýty a nie každému sa to bude páčiť

Prečo neexistuje spoločná slovensko-maďarská učebnica dejepisu a načo je dobrý magazín o rúcaní mýtov?
Kto bol skôr v Karpatskej kotline? Naozaj utláčali Maďari Slovákov tisíc rokov? Boli Košice vždy slovenské mesto? Otázky, ktoré dokážu rozdeliť aj tie najlepšie slovensko-maďarské priateľstvá a otráviť aj tie najpríjemnejšie firemné oslavy a rozhovory s priateľmi.
Na začiatku 90. rokov sa slovensko-maďarský konflikt stal jedným z najvážnejších centier napätia v regióne a toto napätie vo veľkom živili historické krivdy. Dnes sa táto téma vo veľkej politike zatlačila do úzadia, no mýty s nami ostávajú a z času na čas vyplávajú na povrch.
Robert Fico sa pred niekoľkými rokmi snažil verejnej mienke vsugerovať mýtus o „starých Slovákoch” a Inštitút pre výskum Maďarov Viktora Orbána nedávno spôsobil celoštátny škandál svojím skresleným podaním udalostí bitky pri Bratislave.
Napunk a Denník N sa pokúsili zmerať, nakoľko sa dá zosúladiť prístup dvoch národov k dejinám prostredníctvom najspornejších otázok. Výsledok sa zrodil v podobe dvojjazyčného náučného magazínu a celý proces prináša množstvo ponaučení pre obe strany.
Na ochutnávku niekoľko tvrdení z magazínu:
- Dejiny Slovákov sa nezmestia do jednej esemesky, ale tiahnu sa celé stáročia do minulosti.
Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.