Denník N

Slafkovský strelil tretí gól a dostal malé povýšenie. Priemerná minúta, ktorú odohrá, sa tímu veľmi vypláca (+ grafy)

Juraj Slafkovský. Foto -TASR/AP
Juraj Slafkovský. Foto -TASR/AP

Hranica deväť zápasov býva pri nováčikoch v NHL zlomová. Ak ju hráč neprekročí, prvý rok kontraktu sa mu presunie až na budúcu sezónu. Preto kluby často hráčov po drafte vyskúšajú len na týchto deväť zápasov.

Juraj Slafkovský odohral svoj deviaty zápas v noci. Pri domácej prehre 4:6 s Vegas Golden Knights strelil svoj tretí gól v tejto sezóne a opäť to bola veľmi pekná strela. Znížil ňou na konečný výsledok v 56. minúte.

Strieľať góly v NHL v osemnástich nie je bežné ani v klube s takou bohatou históriou, akú má Montreal. Slafkovský je štvrtý najmladší strelec v celej histórii klubu, o pár týždňov ho predbehli Mario Tremblay, Jesperi Kotkaniemi a Claude Lemieux.

Hoci má Montreal pretlak útočníkov, jeho vedenie by bolo veľmi nerozumné, keby draftovú jednotku poslalo na farmu. Slafkovský by nielenže mal zostať v tíme, ale pýta si väčší priestor.

Ako totiž ukazujú detailnejšie dáta, každá minúta, ktorú tréner Martin St. Louis Slafkovskému dopraje, sa tímu veľmi oplatí. Pri máloktorom hráčovi z tímu je taká pravdepodobnosť, že počas nej strelí gól, do niekoho narazí a že jeho tím neinkasuje.

„Pomaly dokazuje, že potrebuje lepších spoluhráčov,“ píše novinár Marco D’Amico z Montreal Hockey Now.

Slafkovský má pritom výborné čísla už teraz, a to hrá len s hráčmi štvrtého útoku – tentoraz to bolo s Jakom Evansom a Joelom Armiom, ktorý nahradil Rema Pitlicka.

Tri góly v deviatich zápasoch sú na nováčika veľmi dobré, viaceré hviezdy začali v NHL pomalšie.

Aby sme však dostali ucelenejší obraz o jeho výkonoch, treba si porovnať, čo on a jeho spoluhráči stihnú predviesť v prepočte na 60 minút.

Takéto porovnanie je oveľa férovejšie ako celkové štatistiky, pretože Slafkovský doteraz odohral v tejto sezóne len 99 minút a 51 sekúnd, kým najvyťaženejší útočník Nick Suzuki 238 minút a 46 sekúnd. Ukážeme si to na niekoľkých grafoch.

Zostrih zápasu s Vegas:

Bol aj nebol presilovkový hráč

Slafkovský sa veľmi potešil, keď ho tréner zaradil do druhej presilovkovej formácie. Keď v nej ste, výrazne to zvyšuje vašu šancu bodovať. V Montreale to však nie vždy platí. Canadiens sú tretí najhorší v NHL v počte odohraných minút v presilovke, v dvanástich zápasoch v nej strávili 53 minút a 38 sekúnd.

Málokedy dokážu donútiť súperov k faulom, a odkedy je presilovkovým hráčom Slafkovský, je to ešte horšie. Zhrňme si Slafkovského čas v presilovke:

  • proti St. Louis – 63 sekúnd;
  • proti Minnesote – 49 sekúnd;
  • proti Winnipegu – 49 sekúnd;
  • proti Vegas – 0 sekúnd.

Montreal mal proti Vegas len jednu presilovku, ktorú po trinástich sekundách premenil kapitán Nick Suzuki. Slafkovský má teda aj po štvrtom zápase za sebou len 2 minúty a 41 sekúnd v presilovke. Za tento čas stihol jeden gól.

Pozrime sa na niektorých jeho spoluhráčov. Jonathan Drouin odohral v presilovkách 18 minút a 39 sekúnd – bez bodu. Brendan Gallagher 19 minút a 43 sekúnd s jednou asistenciou. Mike Hoffman 20 minút a 57 sekúnd bez bodu. Sean Monahan 33 minút a 10 sekúnd s jednou asistenciou.

Slafkovský v noci skóroval aj bez presilovky, tentoraz odohral 11 minút a 34 sekúnd. Najlepšími strelcami tímu sú 8-góloví Cole Caufield a Nick Suzuki, za nimi nasledujú trojgóloví Slafkovský, Josh Anderson a Christian Dvorak.

Takéto je porovnanie ich gólovej produkcie v prepočte na 60 minút podľa dát portálu Quant Hockey:

V celej lige je v počte gólov na 60 minút na 39. mieste, väčšina hráčov pred ním hráva pravidelne presilovky.

Slafkovskému na tri góly stačilo deväť striel, čo znamená úspešnosť 33,33 percenta. Hoci je vzorka ešte veľmi malá, aj tak je zaujímavé spomenúť, že s touto úspešnosťou streľby je momentálne deviaty v celej NHL. Ak počítame len hráčov, ktorí strelili aspoň tri góly, je v úspešnosti streľby dokonca šiesty.

„Nestrieľam dosť, musím sa dostávať do lepších pozícií. Je to len otázka času a budem strieľať oveľa častejšie,“ povedal Slafkovský po zápase.

Hoci zatiaľ nezaznamenal žiadnu asistenciu, aj z prepočtu bodov na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Juraj Slafkovský

NHL

Slafkovského začiatky v NHL

Reportér Denníka N Štefan Bugan na mesiac vycestoval do Kanady, aby pripravil sériu článkov o začiatkoch hokejistu Juraja Slafkovského v klube NHL Montreal Canadiens.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie