Denník N

Nedeľná nekázeň: Výzvy na pokoj sú bez pokánia falošné

Premiér Eduard Heger, prezidentka Zuzana Čaputová a primátor Bratislavy Matúš Vallo na omši v Dóme sv. Martina. Foto - N
Premiér Eduard Heger, prezidentka Zuzana Čaputová a primátor Bratislavy Matúš Vallo na omši v Dóme sv. Martina. Foto – N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Oznam o konaní Omše za obete tragédie na Zámockej ulici v Bratislave vzbudzoval nádej, že cirkev vyzve na odsúdenie nenávisti, ku ktorej vedie stretnutie s inakosťou, a pripomenie, že nespravodlivosť a násilie je v hrubom rozpore so základnými princípmi kresťanskej viery. „Prosby za ducha pokoja a porozumenie medzi ľuďmi“ mohli a mali vytvárať podmienky pre konanie, ktoré by bolo dokladom rešpektu ku každému človeku bez rozdielu.

Priveľa slov o úcte k človeku a zároveň nevyslovenie, nepomenovanie  menšiny LGBTI+, ktorá sa stala terčom vraha, naznačuje kognitívnu disonanciu. Túžba niečo urobiť, ale tak, aby to nevyvolalo otázky, znepokojenie vo vlastných radoch, a teda nespochybnilo status quo, táto túžba mala pôsobiť ako výzva na pokoj. Mnohým však namiesto pokoja priniesla sklamanie a smútok.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nedeľná nekázeň

Komentáre

Teraz najčítanejšie