Denník N

Kisku v prípade únosu vietnamského občana nikdy nevypočuli. V Nemecku súdia druhého obžalovaného

Minister vnútra a jeho letka. Foto N – Tomáš Benedikovič
Minister vnútra a jeho letka. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kauza únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha znovu ožila, ale iba na nemeckom súde v Berlíne. Nemci súdia už druhého obžalovaného v prípade únosu. Obžalovaný je 32-ročný Le Anh Tu, ktorý robil pri únose spravodajskú činnosť – zisťoval informácie o unesenom občanovi a pristavil dodávku vietnamským agentom, ktorí ho potom uniesli v centre Berlína. Prípad sa stal pred piatimi rokmi.

Nemecké médiá v pondelok očakávali, či Le Anh Tu urobí takzvané vyhlásenie o vine. Súd trval len krátko a k vyhláseniu o vine zatiaľ neprišlo. Na súde bol aj reportér RTVS Tibor Macák. „Dnes nenastal žiadny posun, obžalovaný odmietol vypovedať a jeho obhajcovia si vyžiadali pre mandanta čas na preštudovanie časti spisov, ktoré sú súčasťou obžaloby,“ povedal Macák Denníku N. Pojednávanie pokračuje v stredu.

Advokátka uneseného Vietnamca Petra Schlagenhauf povedala, že k vyhláseniu možno príde do dvoch týždňov. „Obžalovaný a obhajcovia stále hovoria, že ešte nie sú pripravení. V stredu budú vypočúvať svedkov aj manželku môjho klienta,“ povedala advokátka.

Na Slovensku sa vyšetrovanie prípadu únosu neposúva. Hoci ďalší policajti boli ochotní svedčiť, po vyhlásení generálneho prokurátora Maroša Žilinku k únosu v TA3 a na parlamentnom výbore v marci 2021 si to rozmysleli.

Žilinka vtedy prakticky poprel, že by sa nejaký únos stal, a tvrdil, že vôbec nie je dokázané, že unesený občan bol na palube vládneho špeciálu. Povedal to napriek tomu, že viacerí ochrankári vypovedali, že videli, ako nadrogovanú osobu vlečú do slovenského špeciálu. Nemecké orgány vrátane súdov nepochybujú o tom, že únos sa udial aj cez Slovensko. Potvrdzuje to aj rozsudok nemeckého súdu z roku 2019.

Kiska: Povedal mi to ochrankár

Nové a presnejšie informácie o únose v pondelok zverejnil aj bývalý prezident Andrej Kiska. Ide o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Únos vietnamského občana

Slovensko

Teraz najčítanejšie