Denník N

Vývoj bojov (256. deň): Porážka Rusov pri Vuhledare je ešte vážnejšia, ako sa zdalo v piatok

Mobilizovaní ruskí vojaci. Foto - ruská armáda
Mobilizovaní ruskí vojaci. Foto – ruská armáda

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Ruskí vojnoví spravodajcovia referujú o zlyhaní pri Pavlivke, niektorí volajú po zásahu prokuratúry.
  • Pred Bachmutom sa zomiera ďalej, ale front stojí.
  • Pri Chersone sa stále čaká na rozuzlenie.
  • Ruské letectvo podľa britskej rozviedky vzdušnú nadvládu nezíska.
  • Mapa dňa – Pavlivka.
  • Videá dňa – boje pri Pavlivke na viacero spôsobov; Ako vyzerá Bachmut z ukrajinských a ruských kamier; kultúrnej produkcii pre mobilizovaných trčí slama z topánok; ulice Chersonu; ako útočí Javelin; úspešné nálety ruských dronov.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 6. novembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Ruskí vojnoví spravodajcovia referujú o zlyhaní pri Pavlivke, niektorí volajú po zásahu prokuratúry. Piatková časť vývoja bojov sa venovala udalostiam pri doteraz neznámej dedine Pavlivka, cez ktorú sa Rusi snažili preraziť k dôležitému mestečku Vuhledar v Doneckej oblasti.

O prebiehajúcej bitke sme priebežne informovali počas celého týždňa. Nedá sa vylúčiť, že časom sa situácia v oblasti zmení v prospech Rusov (Pavlivku už raz mali, ale stratili ju koncom júna po ukrajinskom protiútoku), ale dnes ju vykresľujú v najhorších možných farbách a tí odvážnejší volajú po vysokopostavených hlavách. Konkrétne generála Rustama Muradova.

Aj doteraz ruská armáda podnikala neúspešné útoky, ale verejný hnev na jej veliteľov dopadal po ukrajinských ofenzívach pri Iziume a v Chersonskej oblasti. Teraz asi prvýkrát prišla takáto ostrá reakcia po neúspešnom pokuse o útok.

Kedy sa začal, ako prebiehal a ako sa skončil. Podľa dostupných informácií sa útok začal predminulý víkend. Ruským jednotkám sa spočiatku naozaj podarilo postúpiť. Svedčí o tom emotívne video, ktoré natočil veliteľ malej obkľúčenej ukrajinskej jednotky. Vzniklo 1. novembra a dojatý vojak sa očividne lúčil so životom. Jeho osud nie je známy, podľa sprievodného textu sa týmto mužom podarilo prebiť z ruského zovretia:

Potom sa však veci pre Rusov začali dramaticky zhoršovať. Sami tvrdia, že Ukrajinci

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie