Denník N

Oroschov obežník pobúril katolíkov. Arcibiskup reaguje: mrzí ma, ak som sa neúmyselne dotkol rodín obetí

Biskup Ján Orosch. Foto – TASR
Biskup Ján Orosch. Foto – TASR

Katolíckej cirkvi za desať rokov ubudlo viac ako 300-tisíc veriacich, financovanie cirkví to neovplyvnilo.

Arcibiskup Ján Orosch prepíše svoj obežník, v ktorom spochybňoval nevinu Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha, obetí teroristického útoku spred Teplárne.

Trnavský arcibiskup poslal svojim kňazom dokument, v ktorom sa bez dôkazov pýtal, či polícia robila v Teplárni razie pre drogy či pre prítomnosť mladistvých. „Zaujímalo by ma, koľkokrát bola v Teplárni protidrogová razia, ako často sa tam objavila kontrola osôb mladších ako osemnásť rokov, kto je vlastne majiteľom?“ pýtal sa, pričom je známe, že Tepláreň vlastní Roman Samotný.

Oroschove slová pobúrili mnohých katolíkov, jeho vyjadrenia odmietlo v petícii viac ako dvetisíc katolíkov s tým, že arcibiskup nehovorí v ich mene. Ozvali sa aj prezidentka Zuzana Čaputová a takmer všetci vládni politici – premiér Eduard Heger (OĽaNO) označil za nešťastné vnášať pochybnosti o vražde na Zámockej. Aj minister financií Igor Matovič (OĽaNO) cez víkend povedal, že Orosch „prestrelil“.

Orosch: Nie verejne som sa dotkol otázky vnútornej nevinnosti, keďže všetci sme hriešni

Po pobúrení katolíkov a politikov prišla reakcia arcibiskupa. Ešte v piatok trval na formulácii svojho obežníka, v pondelok poslal nové stanovisko, v ktorom rodičom zavraždených obetí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cirkvi

LGBTI+

Slovensko

Teraz najčítanejšie