Denník N

Vaša dcéra je ležiaca pacientka bez budúcnosti, šokoval matku lekár. Kristýna však v siedmich rokoch začala chodiť

Sedemročná Kristýna a jej mama Barbora Wainerová. Foto - archív rodiny
Sedemročná Kristýna a jej mama Barbora Wainerová. Foto – archív rodiny

Barbora Wainerová sa s ničím veľmi nebabre. Sama o sebe hovorí, že už skôr bola „sekera“, postihnutie jej staršej dcéry Kristýny ju však ešte vybrúsilo. Po jej narodení sa však aj následkom prístupu lekárov zosypala. Hoci jej neskôr neurológ tvrdil, že jej dcéra trpiaca mozgovou obrnou bude „ležiaca pacientka a dieťa bez budúcnosti“, Kristýna sa v siedmich rokoch naučila chodiť.

Energická tridsaťpäťročná Barbora pôsobí, že je stále dobre naladená. Pri každej oslave dcériných narodenín si však pripomenie hodiny neistoty po pôrode pred siedmimi rokmi.

Jej tehotenstvo síce bolo pohodové, po bežnom vyšetrení v 38. týždni jej však zostalo zle.

„Pokým som prišla domov, rozbehli sa mi silné kontrakcie a krvácala som. Myslela som si, že porodím na ceste. Do večera sťahy utíchli a začala mi odchádzať [hlienová] zátka,“ vybavuje si podnikateľka a trénerka. O deň neskôr dieťa počúvala fonendoskopom a počula, že sa v bruchu slabo hýbe. Domnievala sa, že po náročnom zážitku odpočíva.

Nasledujúci deň jej praskla voda. Bola zakalená, preto jej manžel privolal sanitku. „V pôrodnici už nemohli nájsť dcérin tep, preto mi urobili akútnu sekciu. Kristýnu vytiahli polomŕtvu a kriesili ju. Ona to však rozdýchala. Ešte ju dali manželovi, nech si ju podrží v náručí, a dali ju na novorodenecké,“ opisuje Wainerová.

Potom podľa svojich slov niekoľko hodín nevedela, kde Kristýna je ani čo sa presne stalo. Iba sledovala, ako matky, ktoré rodili až po nej, držia v náručí svoje deti.

„Začínala som sa rúcať, pretože mi nikto neprišiel nič povedať. Iba opakovali, nech čakám, že lekár má ďalšie príjmy. Až keď popoludní prišiel môj otec, ktorý je pediater, našiel ošetrujúceho lekára a dotiahol mi ho k lôžku. Až potom som sa dozvedela, čo sa stalo s Kristýnkou, kde je a že je všetko veľmi zlé,“ spomína matka troch detí.

„Môj otec sa na ňu šiel pozrieť. Ako pediatra ho na JIS pustili. Priniesol mi aspoň fotku môjho čerstvo narodeného dieťaťa. On mi tým zachránil život. Dovtedy som bola v obrovských obavách a na pokraji nervového zrútenia,“ spomína na jeden z najhorších okamihov svojho života.

Príšerný kolobeh

Kristýna vtedy nevyzerala ako ostatné čerstvo narodené deti. Z hlavy jej trčala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Rodičovstvo

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie