Denník N

Aj mesto je príroda. Čím je pestrejšia, tým lepšie odolá zmene klímy

Málo ľudí si uvedomuje, že v skutočnosti je len veľmi malá časť mesta pod našou kontrolou. Príroda si v nejakej forme vždy nájde cestu späť. Na fotke dobrovoľníčky - lovkyne komárov monitorujú liaheň komárov v Bratislave. Foto – TASR/Jaroslav Novak
Málo ľudí si uvedomuje, že v skutočnosti je len veľmi malá časť mesta pod našou kontrolou. Príroda si v nejakej forme vždy nájde cestu späť. Na fotke dobrovoľníčky – lovkyne komárov monitorujú liaheň komárov v Bratislave. Foto – TASR/Jaroslav Novak

Každá rastlina prerastajúca cez chodník, každoročný boj s komármi či žubrienky v mláke po návalovom daždi na inak rušnom stavenisku sú pripomienkami, že mesto nepatrí iba ľuďom.

Tento text vyšiel v spolupráci s ctzn.sk Platformou o ľuďoch a mestách.

Život na planéte závisí od biodiverzity. No v našich mysliach je jej význam často zredukovaný na tému ochrany zvierat a rastlín v divočine či v rurálnej krajine bez nadväznosti na problémy našej civilizácie.

Možno by pomohlo, ak by sme si ako reprezentanta biodiverzity predstavili niečo blízke, napríklad naše mestá.

Odborníci na životné prostredie s týmto problémom zápasia už roky. Naša planéta, jej procesy a ekosystémy sú také zložité, že vysvetlenie komplikovaných problémov, ktorým čelíme, je jednou z najväčších komunikačných výziev súčasnosti.

Mesto ako najkomplexnejší ekosystém vyžaduje porozumenie, ktoré je možné nájsť iba medzi aktérmi z rôznych polí výskumu, manažmentu a verejnej správy. Naše stratégie a ciele v oblastiach mobility, biodiverzity či územného plánovania musia byť vzájomne informované a tvorené spoločne s jasnými cieľmi. Toto je skutočná výzva, ktorej čelíme. Prvé inteligentné a uhlíkovo neutrálne mesto bude to, ktoré tieto odlišné záujmy zladí.

Biodiverzita je predpokladom odolného systému. S rastúcou komplexnosťou však narážame na limity našej predstavivosti, nedokážeme myslieť na všetky súvislosti. Aj navrhovanie miest odolných voči zmene klímy sa stáva čoraz ťažším. Nutná je tímová práca.

Burina v chodníku a komáre – mestá žijú viac, ako si myslíme

Aj keď si to nevšímame, mestá sú domovom nespočetného množstva biotopov a prírodného bohatstva. V porovnaní s rurálnou krajinou totiž ponúkajú nesmiernu diverzitu príležitostí pre život. Sú teplejšie ako okolitá krajina,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Klimatická zmena

Komentáre

Teraz najčítanejšie