Denník N

Zdeněk Vřešťál: Nerez vždy fungoval na základe milostného trojuholníka, teraz je s nami Lucka Šoralová

Názov Nerez mal byť navždy minulosťou, lenže v životoch českých hudobníkov Zdeňka Vřešťála a Víta Sázavského sa objavila slovenská speváčka Lucia Šoralová, vďaka ktorej legendárna folková skupina oživila svoj pôvodný názov. Kapela Nerez a Lucia na budúci týždeň príde na Slovensko, kde odohrá tri koncerty – 16. 11 v Bratislave (DK Zrkadlový Háj), 17. 11 v Prešove (Stromoradie) a 18. 11. v Lučenci (Synagóga).

Zdeněk Vřešťál v rozhovore hovorí:

  • ako vznikol a prečo sa obnovil Nerez,
  • ako nahovorili Jaromíra Nohavicu na kapelu a čo si myslí o jeho kauzách,
  • o Karlovi Krylovi,
  • prečo s nimi dnes spieva Lucia Šoralová.

Vaša hudobná dráha je lemovaná spoluprácami so speváčkami. Znamená to, že keď robíte pesničku, potrebujete tam ženský hlas, alebo je to osud, že sa ženy stále točia okolo vašej hudby?

S Vítom Sázavským sme mali šťastie na speváčky – Zuzana Navarová, Klára Vytisková, Katka Koščová. Teraz máme Luciu Šoralovú. Nerez sme nechceli obnovovať, pretože kapela fungovala na princípe milostného trojuholníka, ale teraz sa deje niečo podobné. Píšem stále pesničky, Lucka píše pesničky na texty skvelej poetky Silvie Kaščákovej, tak sme si povedali, že by to mohlo byť zaujímavé. Zistili sme, že sa budeme o hudbe hádať. Keď je kapela spokojná a má vypredané sály, tak už o nič nejde. Tento stav by nás nudil. Teraz nás to nenudí, máme za sebou už dva albumy.

Obyčajne ľudia, ktorí robia hudbu, sa na staré kolená už nechcú hádať.

Hovorím o hádaní sa pre dobrú vec. Či skladbu spravíme takto alebo rýchlejšie, s takým rytmom alebo bez bubnov, či tam bude flauta, či text má zmysel, či vyhodíme tretiu slohu. Spolu s Vítom sme nakrútili niekoľko platní s Jarkom Nohavicom. Spomínam si, že keď sme nahrávali Divné století, Vít mu povedal, že nech

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie