Denník N

Je gayom v konzervatívnej strane. S partnerom sa ako rodina nevnímame, vraví český poslanec

Jiří Navrátil. Foto - Deník N/Adam Hecl
Jiří Navrátil. Foto – Deník N/Adam Hecl

Český poslanec za KDU-ČSL Jiří Navrátil uskutočnil vo svojich 45 rokoch verejný coming-out. Doviedli ho k tomu udalosti na Slovensku.

Teraz chce presadiť návrh upravujúci práva pre všetkých. Jeho strana pritom plánuje do ústavy zakotviť, že manželstvo je iba zväzok medzi mužom a ženou.

„Som pragmatik. A keďže chcem, aby sa niečo po 16 rokoch zmenilo, tak do toho idem s konzervatívnejším prístupom, ktorý by azda mohol touto snemovňou prejsť,“ hovorí v rozhovore pre Deník N.

Na čo sa v rozhovore okrem iného pýtame:

  • Ako sa mu darí fungovať v konzervatívnej KDU-ČSL?
  • Vyčítal mu niekto počas jeho politickej kariéry jeho sexuálnu orientáciu?
  • Chytil by svojho partnera v snemovni za ruku?

Politik, ľudovec, katolík – bolo pre vás ťažké verejne povedať, že ste gay?

Jednoduché to nie je nikdy, spustila to udalosť v Bratislave. Videl som slovenského moderátora, ktorý diskusný program začal coming-outom, a politici začali okamžite reagovať, aké je to skvelé a ako treba pomôcť. Potom došlo k hlasovaniu a Slovensko komunitu opäť pochovalo.

Nikdy mi nenapadlo, aké je dôležité ísť s tým von. Nezvažoval som to, bral som to tak, že to skoro všetci vedia alebo sa dovtípia. Hovoril som si, že nie je podstatné nosiť zástavy a vyhlásiť: To ja som ten gay.

Keď bola demonštrácia proti násiliu v Prahe na Václavskom námestí, oslovila ma Česká televízia – vystupoval som v programe Devadesátka a odpovedal na otázky. Keď pani redaktorka tlačila, povedal som: Áno, my si tie práva zaslúžime. Tam už som to jednoducho pustil von.

To je však v rámci KDU-ČSL pomerne menšinový názor. Alebo sa mýlim?

Musíme rozlišovať. Samozrejme, že manželstvá pre všetkých strana väčšinovo neprijme. Potom máme v snemovni druhý návrh, a to ústavné zakotvenie manželstva ako zväzku medzi mužom a ženou.

Nie celý klub to podpísal, nemôžeme povedať, že je to názor KDU-ČSL, že medzi nami nie sú homosexuáli, lesbičky neexistujú. Nepanuje názor, že sa musíme liečiť alebo že by sme mali chodiť na elektrošoky. To prosto v strane nie je.

Napriek tomu váš stranícky kolega Tomáš Zdechovský počítal, koľko presne je medzi vami gayov a lesieb. Ako ste sa v tej chvíli cítili?

Myslím si, že to vtedy povedal zo žartu. Podľa mňa chcel povedať, že aj medzi nami sú takí, ale dopočítať sa nás vnútri strany by som mu neprial.

O vás to vtedy vedel?

Áno.

Necítili ste sa ponížene, že o vás hovorí ako o čísle?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI+

Rozhovory

Rodina a vzťahy, Svet

Teraz najčítanejšie