Slováci nemajú vlastné dejiny? (Slovensko-maďarské historické mýty 1)

Reči o starých Slovákoch sú historický nezmysel, ale neplatí ani to, že Slováci sa objavili až v 19. storočí.
Tento text vyšiel pôvodne v magazíne Napunku a Denníka N Mýty o Maďaroch/o Slovákoch.
Dejiny Slovenska sa zmestia do jednej SMS-ky. Som starší ako Slovensko. Takéto heslá skandujú nielen futbaloví ultras na slovensko-maďarských zápasoch, ale sú súčasťou podpichovania, ktoré sa pravidelne objavuje aj v maďarskej hovorovej reči. Je fakt, že samostatná slovenská štátnosť nesiaha ďaleko do minulosti, ide naozaj o vyslovene mladý štát. Dejiny Slovenska sa však nezačali 1. januára 1993, v deň vzniku Slovenskej republiky, ani vznikom Československa v roku 1918. Tak potom kedy?

Starí Slováci
Otázka začiatku slovenských i maďarských dejín je dokonca pre rozličné historické mýty ešte aj dosť diskutabilná. Jedným z najdlhšie pretrvávajúcich mýtov je ten o kontinuite Veľkej Moravy. Z legendy o „starých Slovákoch“, ktorá sa z historických zdrojov nedá overiť, spravil naposledy nástroj oficiálnej štátnej politiky Robert Fico. Túto teóriu kritizovali historici a zaznievala aj vo verejnom priestore.
Tradícia Veľkej Moravy – na jej čele so Svätoplukom a vierozvestcami Cyrilom a Metodom – sa počas historizujúcich úsilí slovenských národných hnutí 19. storočia posilnila natoľko, že v slovenskom historickom vedomí má vplyv dodnes. Podľa nej si Moravania v tejto oblasti vybudovali vlastnú ríšu už pred príchodom Maďarov, a tak mala moravsko-slovenská kontinuita zabezpečiť „historické právo“ Slovákov na vlastnú štátnosť.
Túto tradíciu však neživili len Slováci, ale zaujímavým spôsobom aj Maďari.