Denník N

Luník IX sa mení k lepšiemu, vraví šéfka organizácie, ktorá tam pomáha stavať rodinné domy

Priestor na Hrebendovej ulici na Luníku IX, kde bude stáť šesť rodinných domov. Foto N - Dušan Karolyi
Priestor na Hrebendovej ulici na Luníku IX, kde bude stáť šesť rodinných domov. Foto N – Dušan Karolyi

„Budujeme nádej na Luníku IX“ je názov projektu mimovládnej organizácie ETP Slovensko, ktorý medzi paneláky na košickom sídlisku prináša novú kultúru bývania – rodinné domy.

Po piatich rokoch príprav a výstavbe komunitného domu sa v týchto dňoch prvá rodina pustila do budovania základov. Na budúci rok sa chcú sťahovať. Na pozemku na Hrebendovej ulici je priestor pre ďalších päť takýchto domov.

Svojpomocná výstavba vychádza z rovnakého projektu, ktorý ETP ako pilotný spustilo pred desiatimi rokmi v Rankovciach neďaleko Košíc. Systém sporenia, mikropôžičiek a vlastnej práce umožňuje rómskym rodinám, ktoré bývajú v nevyhovujúcich pomeroch, postaviť si vlastný dom.

O tom, čo výstavbu na Luníku IX zdržalo a ako sa pri súčasnej inflácii a rastúcich cenách menia podmienky pre rómske rodiny zo sídliska, ktoré budú mať záujem zapojiť sa do tohto programu, sme sa rozprávali s riaditeľkou ETP Slovensko Veronikou Poklembovou.

Aký je aktuálny stav tohto projektu na Luníku IX?

Postavili sme komunitný dom, sme pred jeho kolaudáciou. Zároveň prvá rómska rodina hneď vedľa komunitného centra začala s výkopom základov pre ich rodinný dom, keďže už majú platné stavebné povolenie. Spolu tam bude stáť šesť takýchto rodinných domov.

Kto všetko sa podieľa na projekte?

Sociálny podnik Košického samosprávneho kraja realizoval hrubú stavbu komunitného domu (v ňom bude ETP realizovať svoje aktivity na Luníku IX a zároveň bude zázemím pre stavebníkov svojpomocných rodinných domov – pozn. red.). Navyše štyria ľudia z Luníka IX, ktorých sme odporučili, dostali šancu na ňom pracovať. Zamestnali sa v sociálnom podniku a pri výstavbe centra získali cenné zručnosti. Kraj teda poskytol dotáciu na prácu na stavbe.

Pri svojpomocnej výstavbe domov bude rómskym rodinám pomáhať takzvaný stavebný učiteľ. A na výstavbu dozerá stavebný dozor. Náklady na oboch financuje ETP.

Mesto Košice každej rodine prenajme pozemok – zhruba 270 metrov štvorcových – na 20 rokov. Pozemok pod komunitným domom mesto prenajalo ETP. Všetko by to mali byť prenájmy z dôvodov hodných osobitného zreteľa, to znamená za 1 euro ročne.

Čo sa bude diať po 20 rokoch, keď skončí obdobie prenájmu?

Budeme hľadať možnosti, ako prenájom predĺžiť.

Ako to bolo v Rankovciach, kde ste realizovali podobný projekt svojpomocnej výstavy pre 16 rómskych rodín?

Mali pozemky od obce. A mohli si ich odkúpiť.

Aké podmienky musí splniť rómska rodina, ktorá má záujem svojpomocne si postaviť rodinný dom?

Musí mať trvalý pobyt na Luníku IX. Rok v sporiacom programe musí preukázať, že je schopná hospodáriť s peniazmi a každý mesiac si odložiť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie