Denník N

Vývoj bojov (258. deň): Cherson sa podľa Rusov dáva do veľkého pohybu a dobrá štúdia vysvetľuje príčiny neúspechu ich letectva

Vľavo bieloruský Su-30, vpravo ruský Su-35. Medzi nimi bieloruská stíhačka MiG-29, aká na strane Ukrajiny bojuje proti modernejším typom. Fotografia pochádza z bieloruskej základne a symbolizuje situáciu, v akej je ukrajinské letectvo.
Vľavo bieloruský Su-30, vpravo ruský Su-35. Medzi nimi bieloruská stíhačka MiG-29, aká na strane Ukrajiny bojuje proti modernejším typom. Fotografia pochádza z bieloruskej základne a symbolizuje situáciu, v akej je ukrajinské letectvo.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Podrobná analýza vysvetľuje príčiny zlyhania ruského letectva.
  • Po dlhšom čase prišli správy o významnejších ukrajinských úspechoch pri Chersone, Rusi vraj odchádzajú z viacerých dedín.
  • Rusi po ôsmich rokoch dobyli mravenisko.
  • Kerčský most nebude v stopercentnom stave do septembra 2023.
  • Mapa dňa – Cherson.
  • Videá dňa – Putin v paralelnom vesmíre; postupujeme tri centimetre denne – pravda v ruskej televízii; násilné divadlo v ruskej Kaluge; prehliadka iránskych dronov; odmínovací Meteorit sa vyparil; poézia hlavného kolaboranta v Chersonskej oblasti.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 8. novembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Podrobná analýza vysvetľuje príčiny zlyhania ruského letectva. Kým príde rad na aktuálne dianie na frontoch, prednosť dostane mimoriadne prínosná analýza expertov z britského vojenského think-tanku RUSI, ktorí mesiace zhromažďovali informácie o priebehu leteckej vojny, aby ich zhrnuli do hutnej 40-stranovej správy plnej detailných technických informácií. Správa má štyri časti. Dnes sa pozrieme iba na operácie lietadiel. Ak bude priestor, v niektorom z ďalších dielov budú nasledovať ruské vrtuľníky a strely s plochou dráhou letu.

Ruské letectvo začalo inváziu náletmi na ukrajinskú protivzdušnú obranu. V prvých dňoch najmodernejšie typy Su-34, Su-30SM a Su-35S uskutočňovali 140 misií denne, pri ktorých útočili až 300 kilometrov hlboko v ukrajinskom území. Pohybovali sa vo výškach od štyroch do desať kilometrov. Počas troch dní mierili na sto rôznych cieľov. Špeciálne sa zamerali na oblasti, kde ruská armáda plánovala výsadkové operácie (Hostomel) a útoky vrtuľníkmi, ktorým mali lietadlá vyčistiť cestu.

Kým všeobecné zameranie činnosti bolo podobné tomu, čo robia vo vojnách západné letectvá, rozdiel bol v spôsobe vykonania útokov. Okrem prevažujúceho použitia „hlúpych“ bômb to bol najmä fakt, že menej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie