Denník N

Aj po voľbách je Izrael náš jediný domov, ale zháňame si zahraničné pasy 

Prívrženci krajne pravicovej strany a jej predsedu Itamara Ben Gvira po oznámení predbežných výsledkov volieb. Foto - TASR/AP
Prívrženci krajne pravicovej strany a jej predsedu Itamara Ben Gvira po oznámení predbežných výsledkov volieb. Foto – TASR/AP

Pár minút po vyhlásení odhadov volebných výsledkov v Izraeli rapídne stúpol počet ľudí, ktorí na internete hľadali, ako sa dá vysťahovať. Skúsili sme odpovedať prečo.

Asi dva dni po voľbách sa mi pri vynášaní smetí prihovoril sused. Nikdy predtým to okrem pozdravu neurobil. Poznáme sa z videnia, naše deti sú v rovnakom ročníku na strednej škole.

Opýtal sa, čo hovorím na výsledky volieb. Zväčša takéto otázky od prakticky cudzích ľudí považujem za neprimerané, ale zdalo sa mi, že tento vysoký muž s hlbokým hlasom, ktorý na mňa vždy pôsobil flegmatickým dojmom, má silnú potrebu sa rozprávať.

Tak som mu vysvetlila, že som zhrozená z veľmi dobrého výsledku nacionalistov, homofóbov a náboženských extrémistov, bojím sa a že toto som si naozaj ani len nepredstavovala, keď som sa presne 1. januára 2006 presťahovala do Izraela.

Odpovedal mi, že sa cíti rovnako a je veľmi rád, že on aj jeho synovia majú aj litovské občianstvo, čo im umožní voľný pohyb v rámci schengenu. „Nedávno som si myslel, že najlepšie, čo pre budúcnosť chlapcov môžem urobiť, je začať im šetriť na byt. Teraz vidím, že oveľa dôležitejšie je, že majú európsky pas.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie