Denník N

Ako bežné lieky ovplyvňujú váš sexuálny život

Ilustračné foto - Flickr
Ilustračné foto – Flickr

U lekára ani v lekárni sa to väčšinou nedozviete, hoci práve bežné lieky bývajú častým vinníkom chladu v manželskej posteli.

Píše Meeri Kim, článok publikujeme so súhlasom Washington Post

Z problémov v spálni zväčša obviňujeme starnutie tela a stres spojený s deťmi, manželstvom, peniazmi a podobne. Všetky tieto okolnosti s tým naozaj môžu súvisieť, ale je ešte jeden vinník. Je menej známy a skrýva sa vo vašej lekárničke: neželané zmeny v sexuálnom vzrušení i vo výkone môžu spôsobiť niektoré z bežne predpisovaných liekov, vrátane statínov, ktoré bojujú so zvýšeným cholesterolom.

Keď vám v lekárni vydávajú liek, lekárnik vás obvykle usmerní a vysvetlí najdôležitejšie informácie. Napríklad aby ste liek užili až po jedle, aby ste sa vyhli alkoholu, alebo aby vás neprekvapila následná nevoľnosť. Čo však povedia málokedy je to, ako určité lieky ovplyvnia pacientov sexuálny život.

To by sa malo zmeniť, hovoria Albert Wertheimer, profesor farmaceutickej administratívy na Temple University a Patricia Bushová, emeritná profesorka medicíny na univerzite v Georgetowne. Nedávno spolupracovali na knihe „Vaše lieky a sex: Ako lieky na predpis a bez predpisu vplývajú na váš sexuálny život”, o ktorej sme diskutovali v rozhovore:

Väčšina ľudí očakáva, že im doktor povie, ak by mal liek významný dopad na ich sexuálny život. Nie je to všeobecne tak?

Wertheimer: Väčšina ľudí vo veku nad 50 rokov berie lieky na ochorenia ako cukrovka, hypertenzia, vysoký cholesterol, lámka, astma, depresie artritída, alergie a podobne. Množstvo týchto liekov má silný vplyv na sexuálny výkon. Väčšina pacientov sa domnieva, že slabnúca výkonnosť je spôsobená starnutím a lekárnici v tejto oblasti nevedia vždy pomôcť. Často sa stáva, že ak aj pacienti majú podozrenie, že zdrojom problémov je liek, hanbia sa opýtať.

Bushová: Problém je, že sa pacienti neopýtajú, ako budú lieky vplývať na sex a doktori im to nepovedia. Prečo? Lebo sa pacienti neopýtajú.

Aké vedľajšie efekty spojené so sexom môžu mať voľnopredajné lieky a lieky na predpis?

Bushová: Lieky na cholesterol, statíny, antidepresíva, lieky proti úzkosti, epilepsii, vredom, antimykotiká, antikoncepčné tabletky, to všetko má vplyv na vzrušenie a na sexuálnu výkonnosť. Vedľajšie efekty môžu byť: porucha erekcie, problémy s dosiahnutím orgazmu, poruchy ejakulácie, impotencia, znížená sexuálna túžba, bolesť počas súlože či znížená hladina testosterónu.

Wertheimer: Tabletky na spanie znižujú chuť na sex a to isté spôsobujú aj mnohé antihistamíny na alergie. Na druhej strane antidepresíva sťažujú dosiahnutie ejakulácie, takže pacienti, ktorý majú problém s predčasnou ejakuláciou, si môžu týmito liekmi pomôcť.

Prečo je dôležité, aby ľudia poznali tieto menej známe vedľajšie efekty?

Bushová: Ľudia sa dožívajú vyššieho veku. To je v mnohých veciach dobré, dokážeme liečiť chronické ochorenia ako cukrovka, depresie a vysoký krvný tlak. Ale výsledkom je aj to, že v posledných rokoch rastie množstvo liekov, ktoré užívame. A tým rastie aj počet sexuálnych problémov, ktoré sú spôsobené práve tým. Ľudia starnú, majú viac zdravotných komplikácií, ktoré sa liečia práve takými liekmi a vedľajšie efekty sa zhoršujú a sú pravdepodobnejšie. Aj samotné starnutie môže spôsobovať zlyhania sexuálnej výkonnosti, nie to ešte, keď sa spojí s liekmi na cukrovku a podobne.

Čo môžu pacienti robiť, ak liek, ktorý majú predpísaný, má takéto negatívne účinky?

Wertheimer: Ja odporúčam porozprávať sa z lekárnikom a vyhľadať si viac informácií o svojom zdravotnom stave a o liekoch, ktoré na to sú. Vo všeobecnosti ale lekárnici veľa nevedia o tom, či určité kombinácie liečív môžu  spôsobovať sexuálne komplikácie. Riešením je vyskúšať a zmeniť jeden z liekov, aby sme videli, či nastane zmena. Ak užívate dva alebo viac liekov, v našej knihe je aj zoznam alternatív, ktoré majú rovnaké účinky, ale obvykle nespôsobujú sexuálne problémy.

Bushová: Veľmi dôležité je tiež vedieť, kde nájsť dobré informácie. Na internete je priveľa chybných, alebo zavádzajúcich informácií, preto odporúčame obrátiť sa na odborné zdroje. Napríklad hydrochlórtiazid (známy aj ako HCTZ) je jeden z najbežnešjích liekov, ktoré sa užívajú na krvný tlak, ale je tiež hlavným zdrojom problémov s erekciou, kedže je močopudný. Existuje však veľké množstvo liečív na krvný tlak, takže stačí zájsť za vašim lekárnikom a povedať mu, že chcete skúsiť niečo iné.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Zdravie

Teraz najčítanejšie