Denník N

Skúma sexualitu cez holokaust a Hitlera, Katharina Volckmer napísala provokatívny debut, ktorý Nemci nechceli vydať

Slovenský preklad knihy Jewish Cock vychádza vo vydavateľstve Literárna bašta. Foto - Liz Seabrook, Dominika Bolgáčová, literarnyklub.sk
Slovenský preklad knihy Jewish Cock vychádza vo vydavateľstve Literárna bašta. Foto – Liz Seabrook, Dominika Bolgáčová, literarnyklub.sk

„Keď Nemci stretnú Žida, zvyčajne málo rozprávajú. A v mojej knihe sa hlavná postava Nemka otvorene zdôveruje lekárovi, ktorý je Žid. On pritom mlčí, nič nepovie. Ona, samozrejme, veľa rozpráva, akoby chcela od neho rozhrešenie,“ hovorí o svojej knihe Jewish Cock (vyd. Literárna bašta) nemecká autorka Katharina Volckmer.

Jej kniha najskôr vyšla v angličtine, až o pár rokov neskôr sa dočkala nemeckého vydania. „Pripadalo im nevhodné, že v knihe spájam tému telesnosti s holokaustom,“ vysvetľuje.

V rozhovore hovorí aj tom:

  • prečo si Hitlera predstavovala v pyžame,
  • aké reakcie dostala od židovských čitateľov,
  • do akej miery je jej kniha autobiografická,
  • prečo nie je rada, že je Nemka,
  • ako na jej knihu reagovali nemeckí čitatelia.

Názov vašej knihy by sa dal preložiť ako Židovský penis. Hitlera spomínate už na prvej strane. Kedy vám prvýkrát napadlo, že napíšete knihu o sexuálnych fantáziách, ktoré pramenia v osobe nemeckého diktátora a krutej minulosti Nemecka?

Nerozmýšľala som o tom takto dopredu. Som veľmi intuitívna spisovateľka. Nebolo to tak, že som dlho premýšľala o tom, že budem písať o sexi Hitlerovi. Skôr som akoby počúvala hlas v mojej hlave, ktorý má k písaniu o tejto téme priviedol. Nebolo to ale veľmi vedomé rozhodnutie. Zrazu sa mi v hlave niečo objavilo, tak som si to zapísala.

Kedy ste ten hlas počuli prvýkrát?

Keď som ešte žila v Berlíne a bola som v byte môjho kamaráta. Bola som tam cez víkend sama. Zrazu mi niečo preblesklo hlavou. Niekedy sa mi to stáva, že začnem písať krátky príbeh len tak, akoby nič. A kniha Jewish Cock bola podobný prípad. A potom som sa rozhodla, že z toho urobím román. Takže aj toto bolo tak trochu intuitívne. Deje sa to napríklad tak, že sedím na nejakom koncerte a tam si niečo všimnem, tak si to zapíšem. Písanie pre mňa teda nie je veľmi aktívna činnosť.

Vo vašej knihe takmer na začiatku uvádzate, že Hitlera si nikto nepredstavoval v pyžame. Vy áno? Čo vo vás vyvolala táto predstava?

Nie je to veľmi bežná predstava. Ale potom mi napadlo, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Rozhovory

Kultúra, Svet

Teraz najčítanejšie