Denník N

Dvaja muži netvoria rodinu, takisto ani vdova s deťmi, prednášal pedagóg na univerzite. Učí aj po sťažnostiach

Prezentácia Mária Schwarza na predmete Človek a rodina. Zdroj - MD
Prezentácia Mária Schwarza na predmete Človek a rodina. Zdroj – MD

Dve študentky prehovorili o homofóbnych výrokoch pedagóga na Trnavskej univerzite Mária Schwarza. Opakovanie svojich tvrdení, že dvaja muži s deťmi nemôžu vytvoriť rodinu, vyžadoval od študentov aj na skúške.

Viktória Tkáčová už druhý rok študuje psychológiu na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity. Po prvom ročníku mala so školou predovšetkým dobré skúsenosti. Oceňovala, že viacerí pedagógovia neodbijú hodiny iba suchou prednáškou, ale o téme so študentmi diskutujú.

V novom semestri sa prihlásila na predmet psychológia rodiny. Sylaby predmetu ju zaujali, no po druhej prednáške s pedagógom Máriom Schwarzom sa rozhodla, že sa z predmetu odhlási.

Keď pedagóg začal do detailov rozvíjať svoju definíciu rodiny, Viktória si prestala zapisovať poznámky. Zarazilo ju, keď začal hovoriť príbeh o žene, ktorá sa rozhodla vydať za Eiffelovku. „Hovoril, že takýto vzťah nemôže byť právne uznaný ako manželstvo. Žena sa k Eiffelovke nepritúli, veža ju nebude podporovať. Čiže takýto vzťah je nezmyselný,“ spomína si Viktória. Prirovnanie použil pedagóg pri téme zväzkov rovnakého pohlavia.

Dve študentky psychológie už pred rokom na pedagóga spísali oficiálnu sťažnosť. Trnavská univerzita Schwarzovi približne v rovnakom čase upravila pracovný pomer – z interného zamestnanca sa stal externým. Pedagóg prestal vyučovať jeden zo svojich predmetov, ktorého sa sťažnosť týkala – sociálnu psychológiu. Zmena však bola iba formálna a Schwarz naďalej prednáša predmet psychológia rodiny.

„Ja na prednáškach hovorím o faktoch, aj keď chápem, že nie každému sa tie fakty páčia,“ hovorí Schwarz a argumentuje zákonom o rodine a ústavou, ktorá manželstvo definuje ako zväzok muža a ženy.

Vedúci katedry psychológie Marián Špajdel ani dekan Erik Hrnčiarik neodpovedali na otázku, či je v poriadku, ak pedagóg podobné tvrdenia naďalej prezentuje na svojich zvyšných predmetoch. Špajdel tvrdí, že na Schwarza neboli podané ďalšie sťažnosti a aj v internej študentskej ankete má pedagóg pozitívne hodnotenia.

Rektor univerzity René Bílik sťažnosť študentiek v súčasnosti prešetruje, o veci však chce hovoriť, až keď bude uzavretá.

Sťažovali sa viaceré študentky

Miroslava Dobrotková je študentka, ktorá sa na Schwarza sťažovala už pred rokom. Denníku N sa ozvala po tom, čo sa dozvedela,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI+

Školstvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie