Denník N

Aj bez červenej vlny nás môže čakať weimarská Amerika

Keď sa už nedokážeme zhodnúť na faktoch – a čo je horšie, keď už nedokážeme stanoviť, že pravda vôbec existuje –, nemôžeme rešpektovať ani verdikty súdov, ani legitimitu žiadnej inštitúcie.

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Ešte predtým, než sa zamyslíme nad najväčšou svetovou správou tohto týždňa, americkými voľbami a ich prekvapivo tesnými výsledkami, vzdajme hold Jairovi Bolsonarovi. To preto, že brazílsky prezident nedávno urobil správnu vec a stal sa nečakaným vzorom pre vlastencov v iných demokraciách – dokonca (alebo najmä) pre čestných republikánov v USA.

Bolsonaro je populistický líder, ktorý prevzal štýl od bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa a maďarského premiéra Viktora Orbána. Nedávno prehral brazílske prezidentské voľby so svojím ľavicovým vyzývateľom Luizom Inaciom Lulom da Silvom tým najtesnejším rozdielom. Brazílčania dva dni so zatajeným dychom čakali, čo urobí Bolsonaro. Bude šíriť veľkú lož, že voľby boli „ukradnuté“? Dá pokyn svojim grázlom, aby použili násilie? Odmietne pokojné odovzdanie moci?

„Ako prezident a občan sa budem aj naďalej riadiť našou ústavou,“ vyhlásil Bolsonaro a uznal porážku. Týmto gestom sa demokracia v Brazílii, aspoň zatiaľ, udržala, ba dokonca posilnila.

Ako o dva roky?

A teraz sa pozrime na Spojené štáty po trpkých a škaredých voľbách uprostred volebného obdobia prezidenta. Najväčšia otázka, ktorú treba zodpovedať, znie: „Budú USA po prezidentských voľbách v roku 2024 schopné potvrdiť svoje hodnoty tak, ako to práve urobila Brazília?“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Komentáre

Teraz najčítanejšie