Denník N

Svetový newsfilter: Ďalšiu obrovskú prehru Putina nezjemní ani opatrnosť Ukrajincov

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

dlho sa o tom špekulovalo a Ukrajinci mesiace dávali najavo, že taký je ich plán: chceli Rusov vyhnať z Chersonu, jediného regionálneho centra, ktoré po invázii ovládala ruská armáda. Hoci zďaleka nie stopercentne, pretože od začiatku marca z mesta prichádzali zábery, na ktorých sa jeho obyvatelia odmietali podvoliť okupačným jednotkám.

Po týždňoch úspešnej ukrajinskej ofenzívy na východe a juhu krajiny nastal posun a ruská armáda ohlásila, že sa z Chersonu sťahuje. K tomu, aby mesto ovládali Ukrajinci, je však ešte ďaleko. Aj Ukrajinci varujú, že to nie je také jednoduché, no jedno je isté: pre Vladimira Putina je to ďalšia obrovská prehra.


Európa: Poníženie Putina pokračuje

Velenie ruskej armády v stredu oznámilo, že odchádza z Chersonu, pretože už nedokáže zásobovať jednotky v meste, ktoré leží na brehu Dnipra. Ukrajincov to až tak neprekvapilo – už minulý týždeň vedenie armády hovorilo, že pre Rusov by to bol logický a racionálny krok.

Otázkou je, čo sa bude diať teraz.

O čo ide: Pred mesiacom si Kremeľ urobil hanbu, keď oznamoval anexiu štyroch oblastí na východe Ukrajiny práve v čase, keď ukrajinské jednotky oslobodzovali obce a územia, ktoré v nich ležia.

Teraz je to podobné, no ohlasovanie odchodu z Chersonu je o to bolestivejšie, že spolu s dobytím (či skôr zničením) Mariupolu išlo o najvýznamnejšie ruské víťazstvo od začiatku invázie.

Keď ruská armáda v marci prišla do Chersonu, vzbudzovalo to veľké obavy z toho, čo bude ďalej. Rusi si tak vytvárali pozemný koridor na Krym a zároveň trasu na útok na Odesu. Ak by dobyli aj tú, Ukrajinu by úplne odrezali od Čierneho mora a dostali by sa až k separatistickému Podnestersku.

Nič také sa napokon nekonalo a dnes sú obavy z toho, čo bude ďalej, skôr na ruskej strane.

Dôležité varovanie: S oslavami veľkého ukrajinského víťazstva však zatiaľ radšej treba počkať. Veľmi opatrný je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Koronavírus

  Svetový newsfilter

  Vladimir Putin

  Vojna na Ukrajine

  Volodymyr Zelenskyj

  Svet

  Teraz najčítanejšie