Denník N

Newsfilter: Fico nebol sám, ale prispel k negatívnemu vnímaniu roka 1989 veľkou mierou

Robert Fico na MDŽ 2018. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico na MDŽ 2018. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Líder nespokojných sa už 17. novembra neskrýva. 2. Medzi trestnými sudcami panuje čudná kolegialita? 3. Súdna reforma si pol roka počká.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vyberte si z ponuky vozidiel v predajniach AUTOPOLIS Panónska, Bory alebo Račianska alebo kliknite na www.autopolis.sk


Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Líder nespokojných

Výsledky najnovšieho prieskumu Focusu pre Inštitút pre verejné otázky o postojoch k Nežnej revolúcii nie sú veľmi povzbudivé. November 1989 vníma pozitívne len 48 percent respondentov. To je síce trikrát viac ako 15 percent oslovených, ktorí ho vnímajú negatívne, a aj viac ako 29 percent tých, ktorí ho hodnotia rovnako kladne aj záporne, no je to aj najmenej od roku 2014 a o desať percentných bodov menej ako minulý rok.

Ako sa dalo čakať, priaznivejšie rok 1989 hodnotia vzdelanejší, mladší, liberálnejší a prozápadnejší ľudia a skôr voliči PS, SaS, KDH, Sme rodina a OĽaNO. Citeľne silnejšie je negatívny postoj zastúpený medzi menej vzdelanými, manuálne pracujúcimi, staršími a priaznivcami autoritárskejších postojov a napríklad strany Smer.

Podľa sociologičky Zory Bútorovej je za výsledkami kumulácia viacerých negatívnych trendov a udalostí, zhoršená sociálna situácia, kríza na politickej scéne, ako aj intenzívne pôsobenie konšpiračných sietí a antisystémových posolstiev.

Nespadlo to z neba.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Reforma súdnictva

Robert Fico

Komentáre

Teraz najčítanejšie