Denník N

Príbeh skupiny Low: Láska, viera, hudba a smrť

Hudobný svet a fanúšikovia americkej skupiny Low sa tento týždeň lúčili s bubeníčkou a vokalistkou Mimi Parker, ktorá zomrela vo veku 55 rokov.

Nikdy nemali hit, nerobili veľkolepú šou a už vôbec nie žiadne škandály či kontroverzie. No každý vnímavý poslucháč, ktorý narazil na ich hudbu, zažil niečo neopakovateľné. Niektorí tvrdia, že im skupina Low zmenila život.

Bohužiaľ, táto americká kapela je pravdepodobne už minulosťou. Vo veku 55 rokov na rakovinu zomrela jej speváčka, skladateľka a bubeníčka Mimi Parker. Nikdy nebola frontmankou Low, táto funkcia skôr patrila jej manželovi, spevákovi a gitaristovi Alanovi Sparhawkovi, no jej priskorý odchod pripomenul krásu hudby, ktorú táto dvojica produkovala.

Všetko spolu

Low sa úplne vymykajú všetkým možným rokenrolovým klišé. Základ kapely fungujúcej od roku 1993 tvorila manželská dvojica, ktorá sa poznala od detských čias. Mimi a Alan vyrastali na farme ďaleko od veľkých miest v okolí Minnesoty. Alan chodil k Mimi často domov a džemoval s jej mamou, ktorá chcela byť pôvodne country speváčkou. Potom boli spolužiaci, zamilovali sa do seba a v roku 1990 sa zobrali. Mimi dokonca prijala od Alana mormonskú vieru.

Jej muž pôsobil v rôznych alternatívnych skupinách, žiadna z nich to však nedotiahla ďalej ako na hranice svojho okresu. Mimi síce hrala na bicie v školskom orchestri, ale o hudbu nemala až taký záujem a už vôbec sa nechcela pretŕčať na verejnosti. To jej zostalo až do konca života. Oboch ale spájalo hlboké puto. Málokto vie, že skupina Low

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie