János Esterházy bol fašista a vlastizradca? (Slovensko-maďarské historické mýty 10)

Akú vinu nesú Maďari na rozpade Československa a kto bol väčší fašista?
Tento text vyšiel pôvodne v magazíne Napunku a Denníka N Mýty o Maďaroch/o Slovákoch.
Osoba Jánosa Esterházyho, respektíve posúdenie jeho politickej činnosti je dodnes predmetom ostrých sporov. Kým na jednej strane sa stal prakticky symbolom Maďarov na Slovensku a nedávno iniciovali aj proces jeho blahorečenia, v slovenskom ponímaní bol najmä vlastizradca a fašista. Takéto jednostranné interpretácie nepomáhajú vytvoriť konsenzus o Esterházyho skutočnej politickej role.
Na slovenskej strane zohrávalo rozhodujúcu úlohu vyhlásenie Historického ústavu Slovenskej akadémie vied z 15. marca 2011. Maďarské vnímanie a hodnotenia, podľa ktorých mal byť Esterházy „presvedčený demokrat a humanista, nezištný ochranca prenasledovaných občanov a nepochopeným zástancom slovensko-maďarského priateľstva a spolupráce“ označuje za falošné a chybné. Podľa dokumentu je tento „hagiografický obraz Esterházyho v protiklade s historickými faktmi“.
Niet pochýb, že hlavne v katolíckom verejnom povedomí medzi Maďarmi na Slovensku panuje veľká úcta voči osobe, ktorá bola aktívna v 30. a 40. rokoch 20. storočia v (česko)slovenskom maďarskom verejnom živote, zároveň sa popri množstve naozaj jednostranných pozitívnych textov zrodili už mnohé seriózne historické práce, ktoré čerpajú z viacerých zdrojov.
Záchranca Židov?
Najviac sporov do dnešného dňa vyvoláva asi postoj Jánosa Esterházyho k Židom.