Denník N

Ako ušetriť pri rekonštrukcii domu či bytu? Architekti a dizajnéri radia, kde to má zmysel

Rekonštrukcia garsónky z dielne architektov z ateliéru BY architects. Priestor je pomocou panelov rozdelený na jednotlivé funkčné zóny. Foto – Aleksandra Vajd
Rekonštrukcia garsónky z dielne architektov z ateliéru BY architects. Priestor je pomocou panelov rozdelený na jednotlivé funkčné zóny. Foto – Aleksandra Vajd

Piatich architektov a dizajnérov sme sa opýtali, kde možno pri rekonštrukcii domu a bytu ušetriť. Hovoria o veľkých stavebných úpravách aj o detailoch, ktoré z bývania vytvárajú domov.

Rozpočet je pri akejkoľvek rekonštrukcii kľúčovým parametrom – momentálne o to viac, že ceny materiálov, zariadenia aj práce stále rastú. Odborníci zdôrazňujú, že pred akoukoľvek rekonštrukciou by malo byť jasné, čo presne chcete, respektíve potrebujete urobiť. „Ak je rozpočet napätý, je potrebné každú požiadavku dôsledne zvážiť a rozhodnúť sa, čo je pre vás prioritou, ešte v úvodnej fáze pred návrhom,“ hovorí architekt Tomáš Ružiak z Ateliéru HAUS.

Keďže väčšina ľudí rekonštruuje dom alebo byt raz alebo dvakrát za život, často nemajú predstavu, čo v rámci svojho rozpočtu dokážu urobiť. Architektka Lucia Mészárová radí zorientovať sa aspoň trochu v cenách materiálov a práce, aby ste rozpočet svojho projektu dokázali stanoviť realisticky.

Dizajnér Michal Staško zdôrazňuje, že k rekonštrukcii treba pristupovať triezvo. V praxi sa však stretáva s tým, že človek pri prvej rekonštrukcii, respektíve zariaďovaní domu či bytu nezvykne šetriť. „Často investuje do vecí, ktoré o pár rokov vymení, a neskôr to ľutuje. Stalo sa to aj mne alebo asi každému pri prvej veľkej realizácii.“

Odborníci sa zhodujú v tom, že pri rekonštrukcii by ľudia nikdy nemali ísť s financiami až na hranu. Vždy je dobré mať aj rezervu na nepredvídateľné okolnosti, ktoré sa vyskytnú takmer pri každej realizácii.

V tomto texte prinášame tipy, kde sa pri rekonštrukcii domu a bytu dá ušetriť, v jeho pokračovaní vám prinesieme odporúčania, kde by sa, naopak, šetriť nemalo a oplatí sa investovať.

Michal Staško
interiérový a produktový dizajnér

Foto – Kata Sedlak

Kuchyňa a kúpeľňa

Všetkým klientom hovorím, aby do týchto náročných celkov nedávali veľa peňazí. Sú to dva technologické celky, kde môžete s cenou ľahko aj výrazne uletieť. Radšej radím, aby išli do lacnejších riešení, aby im zostal rozpočet aj na iné veci – lacnejších v zmysle značky či materiálu.

Nemusíte mať hneď corianovú pracovnú dosku (corian je odolný nepórovitý materiál, ktorý sa v prípade poškodenia ľahko opraví – pozn. red.) a podobné, nazvime to, luxusné veci. Pri dnešnom životnom štýle, keď sa ľudia častejšie sťahujú a veci menia, je dobré ísť do riešení, ktoré keď o pár rokov vymeníte, nebude vás trápiť, že ste do nich toľko investovali.

Spotrebiče

Pri rekonštrukcii ľudia neraz investujú do spotrebičov s množstvom rôznych funkcií, ktoré v praxi nikdy nepoužijú. Lacnejšie spotrebiče často urobia rovnakú službu ako tie drahšie. Netreba zabúdať ani na to, že životnosť spotrebičov je krátka a ich cena potom často nie je ani polovičná, ale len tretinová.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Reality

Bývanie a záhrada

Teraz najčítanejšie