Denník N

Populačná explózia sa pomaly končí, desať miliárd ľudí na Zemi možno nikdy nebude

V utorok 15. novembra podľa OSN dosiahne počet ľudí na Zemi osem miliárd.

Keď sa v roku 1926 narodila princezná Elizabeth, vnučka vtedajšieho britského kráľa Juraja V., na Zemi podľa odhadov žili asi dve miliardy ľudí.

V roku 2022, keď Alžbeta II. ako najdlhšie vládnuca britská kráľovná v dejinách zomrela, žije na planéte už 8 miliárd obyvateľov.

Tento míľnik dosiahneme podľa OSN presne v utorok. Hoci v skutočnosti to môže byť o mesiace skôr aj neskôr, OSN ako dátum vypočítala 15. november.

Historici budú raz charakterizovať 20. storočie a začiatok 21. storočia aj ako obdobie populačnej explózie na Zemi. Počet obyvateľov na planéte dosahuje ďalšiu miliardu zhruba každých 12 rokov.

Odhaduje sa, že 10-tisíc rokov pred naším letopočtom žili na Zemi 4 milióny ľudí. Prvá populačná explózia sa začala súčasne so vznikom poľnohospodárstva. V roku 0 tak na planéte žilo asi 200 miliónov ľudí.

V stredoveku ich bolo skoro pol miliardy, hoci bezprecedentný pád populácie nakrátko spôsobila pandémia čiernej smrti. Prvú miliardu sme prekročili začiatkom 19. storočia.

Boom sa pomaly končí

Tento nárast vzbudzuje u mnohých úzkosť z toho, koľko ľudí ešte Zem dokáže uživiť. Obavy znásobuje aj vplyv klimatickej zmeny.

Dobrá správa z tohto pohľadu môže byť tá, že populačná explózia planéty Zem sa zrejme blíži ku koncu.

"Súhlasím s tým, že boom je na konci. Je vysoko pravdepodobné, že v roku 2100 už budeme na zostupnej krivke, ako aj to, že počet obyvateľov sveta sa nikdy nebude začínať jedenástkou. Naše deti a vnuci pravdepodobne priamo zažijú ten historický demografický míľnik, keď sa 'populačné hodiny' začnú točiť opačným smerom," hovorí demograf z Prírodovedeckej fakulty UK Branislav Bleha.

Populačná bomba nevybuchla

V roku 1968 napísal americký populačný biológ zo Stanfordu Paul Ehrlich knihu s názvom Populačná bomba. Varoval v nej, že vďaka lekárskej vede bude počet ľudí nekontrolovane narastať do takej miery, že ľudia budú vo veľkom hladovať. Zem nemá možnosti uživiť toľko ľudí, tvrdil Ehrlich.

Kniha sa stala bestsellerom, hoci ju mnohí kritizovali ako alarmistickú.

Ehrlich si to vtedy možno neuvedomil, ale už v tom čase dva parametre naznačovali, že vývoj sa mení. Podľa údajov OSN v roku 1963 bol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie