Denník N

Vývoj bojov (260. deň): Rusi prišli, zničili, utiekli. Ukrajinci vstúpili do centra Chersonu

Cherson je slobodný. Foto - neznámy Chersončan
Cherson je slobodný. Foto – neznámy Chersončan

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Ďalšia rana pre Rusko a jeho namyslenosť.
  • Čo sa v noci mohlo diať.
  • Čo môže oslobodenie Chersonu znamenať pre ďalší vývoj vojny.
  • Ako sa to začalo – boj o Antonivský most na začiatku vojny
  • Putin zbabelo mlčí.
  • Rusi pri Pavlivke ďalej útočia.
  • Mapy dňa – Pavlivka.
  • Videá dňa – oslobodzovanie Chersonskej oblasti; Soloviov zúri.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 10. novembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Ďalšia rana pre Rusko a jeho namyslenosť. Dátum 11. 11. 22 sa bude dobre pamätať. V tento deň Rusi utiekli z Chersonu. Z najvýznamnejšieho mesta, aké na Ukrajine okupovali. Už sa dá s istotou tvrdiť, že neblufovali a naozaj sa rozhodli opustiť mesto i oblasť, o ktorých len nedávno po zinscenovanom referende a následnej anexii Vladimir Putin vyhlasoval, že budú patriť Rusku navždy.

Aj keď sa to niektorí propagandisti snažia zľahčovať tvrdením, že išlo o ústup, ktorý sa v budúcnosti vyplatí, ruská armáda utŕžila ďalšiu ponižujúcu a historickú porážku.

Od jarného ústupu od Kyjiva, Súm a Černihiva cez jesenné porážky pri Iziume a Lymane až po stratu Chersonu neustále prichádzajú dôkazy o rozvrate ruskej armády a neschopnosti Putinovho režimu čokoľvek s tým urobiť.

Ruská armáda dnes oznámila, že mesto opustila. Ale miestni obyvatelia už po meste vyvesovali ukrajinské vlajky, keď dôveryhodné zdroje hlásili, že ukrajinské jednotky vstupujú do mesta. Objavilo sa aj prvé video, ktoré to potvrdzuje. Zároveň prichádzajú dôkazy o oslobodzovaní ďalších obcí na pravom brehu Dnipra. Spolu ide o približne štyritisíc kilometrov štvorcových územia. Je to približne rozloha nášho Trnavského kraja.

Čo sa v noci mohlo diať. Správy z frontu prichádzajú iba postupne, preto sa v tejto chvíli nedá rozsah porážky vyčísliť počtom stratených mužov a techniky. Dá sa však čiastočne zrekonštruovať, ako ústup prebiehal a čo na ňom jednotky unikajúce pred zničením či zajatím zažili.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie