Denník N

Český zákon do Ruska súčiastky pre vrtuľníky nepustí, slovenský áno, hovorí Žežulka

Jiří Žežulka. Foto N - Tomáš Benedikovič
Jiří Žežulka. Foto N – Tomáš Benedikovič

Prezident finančnej správy Jiří Žežulka tvrdí, že Slovensko pri vývozoch do Ruska zákony neporušuje a sankcie nikto neobišiel. Pripúšťa však, že ak by Slovensko malo také znenie zákona ako Česko, niektoré vybavenie by do Ruska neodišlo. Teraz chce zistiť, či Slovensko nemá zle nastavené systémy na posudzovanie tovaru využiteľného vo vojenstve, a spolu s kolegami pôjdu do Česka, aby sa poučili.

„Chceme zistiť, čo je v Česku inak, či má lepšie vychovaných podnikateľov, či má licenčný orgán väčšiu váhu než u nás a tak ďalej,“ hovorí Žežulka. Na podozrivé vývozy upozornili Denník N a český Deník N pred týždňom.

Na čo sa v rozhovore okrem iného pýtame:

  • Ako je možné, že Česko vykazuje zásadne odlišné čísla vo vývoze tovaru využiteľného vo vojenstve.
  • Prečo Slovensko minulý rok vyviezlo oficiálne len štyri dodávky takého tovaru, kým v Česku sa skúmalo viac než päťsto takých vývozov zo svojho územia.
  • Kto pochybil.
  • Aké vybavenie by zo Slovenska neodišlo do Ruska, ak by krajina mala podobný zákon ako Česká republika.

Ako dopadla vaša analýza o vývoze tovaru, ktorý končil v Rusku a je niekedy používaný v zbraniach proti Ukrajine?

Z nášho pohľadu nejde o výrobky dvojitého použitia ani o vojenský materiál. V každom konkrétnom prípade sme uskutočnili analýzu toho, ako prebiehalo colné konanie pri jednotlivých prípadoch, či vyskočili alebo nevyskočili rizikové upozornenia a ako následne postupoval príslušný colník. Dospeli sme k záveru, že k pochybeniam nedošlo.

Motory, elektronické obvody, linka, nič z toho nebolo pochybenie colnej správy? Spomenutú linku vyviezla firma cez Slovensko na začiatku vojny a môže vyrábať aj nadrozmerné pneumatiky pre ťažkú vojenskú techniku. Napríklad na mobilné protitankové raketové systémy. 

Nebolo. Čo sa týka linky na výrobu kordov do pneumatík, v priebehu colného konania bolo overené, že sa na ňu sankcie EÚ nevzťahovali, pretože kontrakt na jej dodávku bol uzavretý v roku 2015 a sankcie EÚ nepôsobia spätne. Platí výnimka z nariadenia EÚ. To znamená, že ten biznis bol dohodnutý pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu a my sme ho museli nechať dôjsť do konca. Nebol to ani tovar dvojitého využitia.

Nie je však toto problém? Začala sa vojna a Slovensko nechá dôjsť do konca tieto kritické vývozy do Ruska, pretože boli schválené pred vojnou…

Ja tomu vášmu morálnemu pohľadu rozumiem, ale ja môžem

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vojna na Ukrajine

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie