Denník N

Bojujú s hejtermi, ich rasistické komentáre dajú na bilbord v mieste ich bydliska

"Ak by sa poriadne umyla, nebola by taká špinavá," píše sa na bilborde. Foto - Criola
„Ak by sa poriadne umyla, nebola by taká špinavá,“ píše sa na bilborde. Foto – Criola

Bilbordová kampaň môže uspieť, pretože autorov rasistických hejtov vystaví dohľadu, tlaku a kritike najbližšieho sociálneho prostredia. Možno si potom uvedomia, že za obrazovkou sa skrýva reálna obeť.

V Brazílii vynašli zaujímavý spôsob, ako zatočiť s kyberšikanovaním. Nenávistné rasistické príspevky zo sociálnych sietí vyberú, dajú na bilbord a umiestnia neďaleko bydliska autora.

Kampaň s názvom „Virtuálny rasizmus, skutočné dôsledky,“ spustila v lete tohto roku brazílska ľudsko-právna organizácia Criola.

„Tí ľudia (ktorí zverejňujú nenávistné príspevky) si myslia, že môžu pohodlne sedieť v bezpečí domova a robiť na internete, čokoľvek si zmyslia. Nenecháme to tak. Nemôžu sa pred nami schovať, nájdeme ich,“ povedala pre BBC Trending zakladateľka Crioly Jurema Werneck.

Projekt spustili po tom, čo sa Maria Julia Coutinho, populárna moderátorka počasia čiernej pleti, stala terčom nevyberaných rasistických útokov na sieti.

Kampaň sa stretla väčšinou s pozitívnou odozvou. Jeden z užívateľov na sociálnej sieti napísal: „Je férové a spravodlivé posvietiť si na rasistov.“

Xenofóbne hejty sú problémom aj Slovenska. Keď v auguste tohto roku našli pri rakúskom Parndorfe kamión so 71 mŕtvymi utečencami, slovenský internet zaplavili stovky nenávistných správ.

komentare_fb_bez
Foto – Blog Miroslava Kernová

Nenapadne im, že by to mohlo byť šikanovanie

Šikanovanie tu bolo vždy, ale šikanovanie na internete má svoje špecifiká. Pri pohľade na obrazovku si ľudia vedia iba ťažko predstaviť, že by ich nenávistné príspevky mohli mať reálne dôsledky a ľuďom ublížiť.

Autori nenávistných príspevkov si často myslia, že ich hnev či rozčúlenie je oprávnené. Ak sa ich opýtate, prečo „hejtujú“, väčšinou odpovedia: „Lebo musím,“ hovorí pre New Yorker Susan Swearer, odborníčka na šikanovanie z univerzity Nebraska – Lincoln.

Hejteri na internete si myslia, že svojimi príspevkami dávajú obeti príučku. Niekedy im vôbec nenapadne, že by mohlo ísť o šikanovanie, konštatuje Swearer.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie