Denník N

Nový dekan Lekárskej fakulty UK Payer: Prijať päťsto študentov medicíny navyše nie je možné (+ video)

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

S tým, ako vyzerá výučba na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, nie je spokojný nik – študenti ani vyučujúci, hovorí nový dekan fakulty Juraj Payer.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Juraj Payer vyhral voľby dekana Lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Vo funkcii vystrieda Juraja Šteňa. Payer je prednosta Internej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave a v rozhovore hovorí o tom,

  • či dokáže fakulta prijať študentov navyše,
  • koľko lekárov podalo na jeho klinike výpoveď a aj to,
  • prečo nie je spokojný s výučbou medikov,
  • či by chcel, aby výučba študentov prebiehala aj v nemocnici Penty Bory.

Od 1. februára 2023 budete dekanom Lekárskej fakulty UK. Čo chcete zmeniť ako prvé?

Čo najviac sa stretávať s ľuďmi, to budem robiť aj počas niekoľkých najbližších mesiacov, ktoré mám na prípravu. Budem sa venovať aj príprave zmien, aj keď o niektorých už mám predstavu. Prvé, čo urobíme, bude predstavenie tímu aj s jasnými krokmi, minimálne tými, ktoré škola bezprostredne potrebuje. A vysvetlíme, čo plánujeme ponechať rovnaké a čo zmeniť.

Akú jednu zmenu potrebujete urobiť čo najskôr?

Potrebujeme vyriešiť problémy, ktoré máme vo vzťahu medzi Lekárskou fakultou UK a nemocnicami. Nemáme adekvátne ošetrené zmluvy, najmä pri miestach prednostov kliník. Fakultu v tomto reprezentuje rektorát, ale s veľkou aktivitou Lekárskej fakulty UK. Prvá vec, ktorú potrebujeme urobiť, je dať do poriadku právne veci.

Ministri financií a zdravotníctva ohlásili, že lekárske fakulty by budúci školský rok mali prijať o 500 slovenských študentov viac na úkor zahraničných. V tom čase už budete dekan. Čo hovoríte na tento nápad?

Je otázne, do akej miery to budem vedieť ovplyvniť. Rokovania prebiehajú teraz, zúčastnil sa ich aktuálny dekan. Neviem, aký bude ich záver, ale myslím si, že sme s ním zajedno – požiadavka počtu je v podmienkach slovenského zdravotníctva prakticky nerealizovateľná. Nemyslím si, že akékoľvek navýšenie počtu študentov rieši problémy zdravotníctva. Aj keby to bolo o tisíc aj dvetisíc a mali sme na to podmienky. Pri tom, ako vyzerá naše zdravotníctvo, jeho problémy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislavské nemocnice

Platy

Rozhovory

Školstvo

V redakcii

Zdravotníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie