Denník N

Týždňový newsfilter: Prečo by mali cirkvám platiť aj tí, ktorým cirkvi kazia život?

Arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Ján Orosch. Foto - TASR
Arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Ján Orosch. Foto – TASR

1. Nie je dôvod, aby cirkvi zo svojho platili aj ľudia, ku ktorým sa správajú nepriateľsky. 2. Heger sa len pozerá, čo Matovič s Kollárom dohodne. 3. Aktuálny postoj Česka k Slovensku je veľmi nezvyčajný.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Nie je dôvod, aby cirkvi zo svojho platili aj ľudia, ku ktorým sa správajú nepriateľsky

Týždeň sa začal čímsi, čo len vzdialene pripomínalo ospravedlnenie arcibiskupa Oroscha za jeho obežník, v ktorom spochybňoval nevinu obetí dvojnásobnej vraždy na Zámockej ulici v Bratislave. Po búrlivej reakcii verejnosti oznámil, že ho prepíše, a odkázal: „Veľmi ma mrzí, keď som neúmyselne spôsobil bolesť v dotknutých rodinách a v časti spoločnosti.“

V sobotu sa na mieste vraždy začala séria podujatí na podporu LGBTI+ komunity za účasti umelcov a jej členov.

Medzitým pokračovala diskusia, ktorú otvoril práve Oroschov obežník, pod petíciu katolíkov proti Oroschovi sa podpísalo 3500 ľudí a KBS si vystačila so zverejnením jeho „ospravedlnenia“.

Veľmi nedostatočná reakcia katolíckej cirkvi, ktorá možno vnútri vedie nejakú diskusiu (v Katolíckych novinách vyšiel voči Oroschovi kritický článok od Ivana Šulíka), ale mimo nej to nevidno, podčiarkuje potrebu porozprávať sa o vzťahu cirkví k štátu a jeho občanom.

Slovensko má bohaté skúsenosti s inštitúciami platenými z daní, ktoré nefungujú pre všetkých rovnako, hoci by mali. Za všetky stačí spomenúť políciu, súdy a prokuratúru našich ľudí z éry Smeru.

Každá jedna z nich však vznikla s jasným zadaním, že sú pre všetkých občanov bez rozdielu, že budú rovnako chrániť tých, čo zákony dodržiavajú, a trestať tých, čo ich porušujú, a nebudú sa pritom pozerať na to, či chránia veriacich alebo ateistov a podobne. Za ich zlyhania môžu konkrétni politici a ich nominanti v úradoch, nie systémová chyba v genetickom kóde týchto inštitúcií.

Platíme si ich, aby mohli byť proti nám. S financovaním cirkví je to iné.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Kollár

Cirkvi

Eduard Heger

Hegerova vláda

Igor Matovič

Migrácia

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Komentáre

Teraz najčítanejšie