Denník N

Oslobodenie Chersonu – čo to znamená a čo bude ďalej

Nemožno ignorovať veľmi nepriaznivé dlhodobé trendy/následky vojny.

Autor je veľvyslancom SR vo Veľkej Británii, bývalý štátny tajomník ministerstva obrany.
Text vznikol ako súčasť seriálu @Mapa týždňa, ktorý autor uverejňuje na svojom facebookovom profile

Po oslobodení Chersonu ukrajinskými jednotkami sa okamžite objavili diskusie, čo vlastne toto víťazstvo znamená. Z vojenského pohľadu ide o jednoznačné víťazstvo Ukrajiny.

Áno, ruské jednotky sa stiahli a Ukrajinci „len“ vyplnili vzniknuté vákuum, ale: Rusi by nikdy neodišli, nebyť niekoľkomesačnej systematickej ukrajinskej ofenzívy, ktorá mala svoje špecifiká. Nesústredila sa predovšetkým na frontálne útoky (v tomto sú Rusi neprekonateľne tvrdohlaví a neúspešní), ale na systematické ničenie ruských zásob, logistických a veliacich centier atď. Čiže Rusko sa nestiahlo dobrovoľne, ale pod tlakom veľmi nepriaznivej vojenskej situácie, ktorú vytvorili Ukrajinci, a bolo de facto porazené.

Na druhej strane treba povedať aj to, že tento úspech neznamená z vojenského pohľadu zásadný obrat vo vojne, akokoľvek dôležitý míľnik ukrajinské jednotky dosiahli. Znamená to veľmi dôležitý taktický úspech, obnovenie kontroly nad ďalšou časťou okupovaného územia. Vďaka oslobodeniu Chersonu a okolia v súčasnosti už majú Ukrajinci späť pod svojou kontrolou približne 50 percent územia, ktoré Rusi ovládli na začiatku vojny, vo februári-marci.

Vojenský pohľad však v tomto prípade neznamená všetko. Na politicko-strategickej úrovni ide o veľmi významný úspech, jeden z doteraz najväčších pre Ukrajinu. A to hneď z niekoľkých dôvodov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie