Denník N

21. storočie: Pribudnú v ňom štyri miliardy ľudí, ale začne sa aj populačný úbytok

Foto N - Matej Dugovič
Foto N – Matej Dugovič

Katastrofické scenáre spred polstoročia sa jednoducho nenaplnili. Demografické zákonitosti zafungovali, s rastom životnej úrovne prichádza pokles pôrodnosti.

Autor je demograf, PriF UK

V roku 2011 svet dosiahol sedem miliárd obyvateľov. Hovoril som vtedy, že sme už ďaleko „v druhom polčase“. Po jedenástich rokoch sme sa ku koncu populačného rastu zasa poriadne priblížili. OSN určila 15. november za deň, keď svetová populácia dosiahne osem miliárd obyvateľov. Možno nás už osem miliárd je a možno sa to stane až niekedy v decembri. 15. november je iba symbolicky stanovený dátum, hoci je snaha určiť ho čo najpresnejšie. To však nie až také podstatné. Skúsme si v dňoch takej významnej demografickej udalosti stručne zosumarizovať pár základných faktov.

Dnešná mladá generácia určite zažije historický míľnik

Ďalšia miliarda obyvateľov pribudla približne za jedenásť rokov, v zásade za rovnaký čas ako predošlé dve. Absolútny prírastok je teda približne rovnaký, relatívna miera rastu však klesá. Nebyť covidu, hranicu osem miliárd by sme dosiahli o niečo skôr a o niečo neskôr by sme klesli pod hranicu jedného percenta ročného prírastku populácie. Desiata miliarda už bude pribúdať takmer dvojnásobne dlho ako ôsma. Skracuje sa aj teoretický čas zdvojnásobenia populácie, ak by sa nemenila aktuálna miera rastu. Pri aktuálnom raste by sa populácia zdvojnásobila za zhruba 80 rokov, v polovici tohto storočia bude predikovaný rast nižší a trvalo by to už prinajmenej 140 rokov. Pre porovnanie, v roku 1963 to bolo iba 30 rokov. Od 80. rokov tohto storočia sa prvýkrát začnú „populačné hodiny“ točiť opačným smerom. Je to zrejme najväčší, doslova monumentálny míľnik histórie ľudstva prinajmenej od neolitickej revolúcie spred desaťtisíc rokov.

Stredný scenár OSN, samozrejme, nie je „svätý grál“. Za posledných dvanásť rokov samotná OSN výrazne zmenila odhady, kedy a na akých hodnotách sa počet obyvateľov stabilizuje. Ešte podľa odhadu z roku 2015 mal byť počet obyvateľov sveta v roku 2100 na hodnote 11,2 miliardy, aktuálny odhad je skoro o miliardu nižší. Základné kontúry sú však dané. Zhoda panuje na tom, že ukončenie populačného rastu je v kontexte celkovej dĺžky ľudskej histórie naozaj veľmi blízko. Absolútna zhoda panuje v tom, že starnutie populácie bude intenzívne. V každom scenári bude rast počtu a podielu seniorov viac alebo menej markantný. Podiel ľudí starších ako 80 rokov sa určite minimálne strojnásobí, pravdepodobne bude minimálne štvornásobne vyšší. Menej detí, nižšia dojčenská úmrtnosť, dlhovekosť – to sú dominantné príčiny. Mimochodom, vekový medián svetovej populácie bude v roku 2100 približne taký, aký je v súčasnosti v slovenskej populácii.

A možno sa toho míľnika dožije aj naša stredná generácia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie