Denník N

Smer zvolil na Ústavný súd Laššákovú a Mamojku, opozícia zaváhala

Jana Laššáková a Mojmír Mamojka - poslanci Smeru, ktorí sa prezidentovi nezdajú byť vhodní kandidáti na ústavných sudcov. foto - TASR
Jana Laššáková a Mojmír Mamojka – poslanci Smeru, ktorí sa prezidentovi nezdajú byť vhodní kandidáti na ústavných sudcov. foto – TASR

Prezident Andrej Kiska vyhlásil, že nomináciu zvolených kandidátov posúdi a oznámi svoje rozhodnutie.

Kandidátmi na miesto ústavného sudcu Ľubomíra Dobríka, ktoré sa uvoľní vo februári, sú podpredsedníčka parlamentu a banskobystrická krajská predsedníčka Smeru Jana Laššáková a poslanec Smeru Mojmír Mamojka. V tajnej voľbe ich zvolil parlament.

Mamojka dostal 79 hlasov a Laššáková len 70. Keďže hlasovalo len 104 poslancov, Laššákovej to stačilo. Štyri lístky boli neplatné. Smer má pritom 83 poslancov a nedostala tak hlas všetkých svojich kolegov. Ak by boli v sále prítomní všetci opoziční poslanci, Laššákovej to nemuselo stačiť.

Viacerí však chýbali, napríklad poslanec Daniel Lipšic dobehol v čase, keď už bolo hlasovanie uzavreté. Pritom voľbu Laššákovej aj Mamojku kritizoval aj na ústavnoprávnom výbore.

Ostatní siedmi kandidáti neuspeli. Michal Matulník (nominant KDH) dostal 20 hlasov. Soňa Košičiarová a Ondrej Gavalec dostali štyri hlasy, Michal Truban 3, Ondrej Mularčík a Dana Bystrianska po jednom. Za sudkyňu Lenku Praženkovú nikto nehlasoval.

Mamojka vyhlásil, že zvolenie za kandidáta berie ako ocenenie svojej profesionálnej cesty. Ak by ho však prezident nevymenoval za sudcu, hovorí, že by sa pravdepodobne neobrátil so sťažnosťou na Ústavný súd, ako to naposledy urobili zvolení, ale u prezidenta neúspešní kandidáti. „Ja nie som taký typ. Som v tomto smere dosť pokorný a hrdý človek. Ako sám seba poznám, tak nie,“ povedal.

S prezidentom sa Mamojka nepozná, pozná sa však s jeho poradcom Jánom Mazákom. Môžu ho v prezidentskej kancelárii spochybniť ako odborníka? „Vždy je všetko možné. Všetko vieme len všetci. Nie som najneschopnejší v práve, ale vždy sú lepší, samozrejme.“

Mamojka povedal, že „iba“ 70 hlasov pre Laššákovú by nedramatizoval, hoci, keby bola v pléne celá opozícia, nemusela vo voľbe uspieť. „Keby… ale nebola,“ povedal Mamojka. Na hlasy Laššákovej mohlo mať vplyv aj to, že Smer včera zverejnil kandidátku a niektorí poslanci nemuseli byť spokojní s umiestnením alebo s neumiestnením sa na nej. „Nejaký psychologický efekt to mať môže, niektorí sú hrdí,“ hovorí Mamojka.

[poll id=“166″]

Teraz je to na Kiskovi

Oboch kandidátov posúdi prezident a jedného z nich by mal vybrať za sudcu. Prezidentov hovorca Roman Krpelan povedal, že Andrej Kiska kandidátov posúdi a oznámi svoje rozhodnutie.

Keď Smer naposledy volil šiestich kandidátov na tri voľné miesta, Kiska piatich z nich odmietol a vymenoval iba sudkyňu Najvyššieho súdu Janu Baricovú. Ostatní podľa neho na miesto odborne nemali. Doteraz sa o tom sporí s Národnou radou a Ústavným súdom, či má vymenovať aj zvyšných kandidátov. Zatiaľ prezident neoznámil, ako sa rozhodne.

Ak by odmietol aj Laššákovú a Mamojku, Ústavný súd by mal už len desať namiesto trinástich sudcov.

Smerom na Ústavný súd

Poslankyňa Lucia Žitňanská kandidátov Smeru niekoľkokrát kritizovala. „Smer sa už ani nesnaží zakrývať svoju snahu ovládať Ústavný súd. Nemôže ešte dnes pani Laššáková dávať pokyny poslancom Smeru, ako majú v parlamente o zákonoch hlasovať, a zajtra tie isté zákony vykladať ako nezávislý sudca,“ povedala Žitňanská.

Laššáková ako predsedníčka klubu poslancom pri hlasovaní ukazuje, ako majú hlasovať. Ak je jej palec hore, znamená to „za“. Ak nie, znamená to, že sa majú poslanci Smeru zdržať alebo hlasovať proti.

Laššáková ani Mamojka sa tajnej voľby nezúčastnili.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Voľba ústavných sudcov

Slovensko

Teraz najčítanejšie