Denník N

Svetový newsfilter: Padol dôležitý verdikt, ktorý je aj o Putinovi

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

tento týždeň sa vojna, ktorú na Ukrajine rozpútal Vladimir Putin, zatiaľ najhmatateľnejšie dotkla štátu NATO. Do Poľska dopadla raketa, a hoci z doterajších informácií vyplýva, že Rusko nepálilo priamo na Poľsko, všetci dobre vedia, že nebyť ruskej invázie dvaja poľskí občania pri hranici s Ukrajinou by nezomreli.

Volodymyr Zelenskyj na vyjadrenia svojich spojencov, podľa ktorých zrejme ide o raketu ukrajinskej protivzdušnej obrany, najprv nereagoval najšťastnejšie. Ich výroky poprel, čím určite nepotešil Američanov a Poliakov, ktorí sú najväčšími podporovateľmi Ukrajiny.

Zelenskyj si zrejme uvedomil, že ohrozuje vzájomné vzťahy, a tak neskôr svoje stanovisko zmiernil, no chce, aby sa Ukrajina zúčastnila vyšetrovania. To nám prinesie viac detailov a ukáže, aké boli presné okolnosti incidentu. Podobne, ako sa to podarilo počas vyšetrovania zostreľovania letu MH17, pri ktorom tento týždeň padol mimoriadne dôležitý verdikt.

A ako to už v posledných mesiacoch býva, znovu ide o udalosť, ktorá nedopadla dobre pre Vladimira Putina.


Európa: Putin sa radšej stratil z očí

V Holandsku padol verdikt, ktorý sa týka zostrelenia letu MH17. Okrem toho, že priamo uznáva vinu troch ľudí, sa dá považovať aj za nepriame odsúdenie režimu Vladimira Putina.

O čo ide: V roku 2014 Putinov režim ilegálne anektoval Krym, o ktorom tvrdil, že ho nechce, a rozbehol vojnu na Donbase, o ktorej celý čas klamal, že s ňou nič nemá.

V lete toho istého roku ruská raketa Buk zostrelila lietadlo MH17, ktoré smerovalo z Holandska do Malajzie. Na palube bolo 298 ľudí.

Po zdĺhavom medzinárodnom vyšetrovaní vo štvrtok holandský súd za ich vraždu odsúdil na doživotie dvoch Rusov a jedného Ukrajinca. Súd zároveň potvrdil, že raketa, ktorá zabíjala, bola ruskej výroby a práve Moskva kontrolovala proruských separatistov, ktorí obsadili časť východnej Ukrajiny.

Na pasažierov malajzijských aeroliniek tak sprostredkovane útočil ruský štát. Bez ohľadu na reakciu Moskvy, ktorá verdikt označila za politickú objednávku, je jasné, že hlavným vinníkom smrti nevinných cestujúcich je ruský režim.

Bez neho by k vojne na Ukrajine nedošlo a separatisti by sa nedostali k raketovému systému, z ktorého sa strieľalo.

Kto je zodpovedný: Súd v neprítomnosti odsúdil dvoch Rusov – Igora Girkina a Sergeja Dubinského, ako aj ukrajinského občana Leonida Charčenka za to, že asistovali pri použití odpaľovacieho zariadenia. Rusko ich, samozrejme, spravodlivosti nevydá.

Štvrtkový verdikt je ďalším zo série rýchlo sa množiacich udalostí, ktoré od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu robia z Putina partnera, ktorý je neprijateľný pre civilizovaný svet.

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko v deň verdiktu povedal, že verdikt zničil desiatky ruských podvrhov o zostrelení lietadla na ukrajinskom nebi.

Porošenko si myslí, že podobný verdikt čaká aj Putina – za genocídu a terorizmus proti Ukrajincom.

Trosky letu MH17. Foto – TASR/AP

Putina nevidno: Ruský prezident sa pritom od potupného odchodu z Chersonu na verejnosti veľmi neukazuje. Neprišiel ani na samit G20, kde svetoví lídri odmietali spoločnú fotografiu so šéfom jeho diplomacie Sergejom Lavrovom.

Ruský politológ Andrej Kolesnikov to komentoval tak, že Putin nemá čo povedať národu: zatiahol ho do nočnej mory a nevie, ako z neho von.

Podľa expertov na Kremeľ Putin takto pravidelne zmizne z očí počas politických kríz.

Veľa ľudí v Kremli si podľa Kolesnikova uvedomuje, že režim urobil obludnú chybu, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Donald Trump

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie