Denník N

Bielymi vranami sú Roman Samotný, záchrankyňa Slatinky a všetci, čo pomáhali utečencom z Ukrajiny

Martina Paulíková, Roman Samotný. Foto – Biela vrana
Martina Paulíková, Roman Samotný. Foto – Biela vrana

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vražda na Zámockej ulici ovplyvnila aj tohtoročné udeľovanie cien Biela vrana. Pred barom Tepláreň 12. októbra terorista zavraždil Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča. Bielu vranu dostal majiteľ Teplárne Roman Samotný. A to hlavne za to, že sa po teroristickom útoku nezľakol, preukázal občiansku odvahu a stal sa neformálnym hovorcom celej udalosti aj LGBTI+ ľudí.

Strach by bol legitímnou a pochopiteľnou reakciou, ale on bol odvážny, zdôvodnili jeho ocenenie členovia rady Bielej vrany. Samotný dostal cenu aj za „dlhodobé vytváranie bezpečného slobodného priestoru pre LGBTI+ komunitu napriek dlhotrvajúcim stupňujúcim sa útokom časti spoločnosti, za vernosť ideálom“.

Samotný založil Tepláreň v roku 2015, kaviareň bola aj označená dúhovou vlajkou. Organizoval tam rôzne podujatia a návštevníci sa často stretávali s prejavmi nenávisti. „A to nielen v komentároch na sociálnych sieťach. Často nachádzali opľuté dvere, zoškriabanú dúhovú nálepku alebo na nich niekto vykrikoval z okoloidúceho auta,“ píše ešte v zdôvodnení ocenenia rada Bielej vrany.

Samotný od roku 2010 spoluorganizuje aj Filmový festival inakosti a prevádzkuje tiež komunitný portál queerslovakia.sk, ktorý prináša informácie dôležité pre queer menšinu.

„Som unavený, je to veľmi vyčerpávajúce. Určite by som teraz radšej čapoval pivo u seba v krčme alebo robil dídžeja na párty,“ povedal Samotný pred niekoľkými dňami v rozhovore Denníka N. „Toto sa mi pritrafilo, snažím sa nestratiť tvár, pristúpiť k tomu s vedomím toho, že možno mám šancu niečo zmeniť. Ak budem nejako užitočný a pomôže to nejakej skupine ľudí, budem za to vďačný, ale asi budem aj rád, ak si v istom momente budem môcť žiť môj malý život – byť zase človekom milión.“

Na LGBTI+ ľudí sa po Novembri zabudlo

Ocenenie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Biela vrana

LGBTI+

Slovensko

Teraz najčítanejšie