Denník N

Vývoj bojov (267. deň): Ruské „wunderwaffen“ zlyhali, ale Ukrajincom začal po desiatkach ničiť techniku dron za pár dolárov 

Na Ukrajinu prichádza zima. Fotografia je z februára tohto roka. Foto - Ukraine Weapon Tracker
Na Ukrajinu prichádza zima. Fotografia je z februára tohto roka. Foto – Ukraine Weapon Tracker

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Ani iránske drony, ani nové tanky, priamo na bojisku robí veľké problémy Lancet.
  • Hrozný príbeh o tom, ako vo vojne stačí jeden hlupák, aby zbytočne zomrelo veľa ľudí.
  • Na Ukrajine napadol prvý sneh, boje sú ťažké, ale front sa nehýbe.
  • Mapy dňa – kde všade Rusi útočia proti ukrajinskej energetike, kto ako intenzívne strieľa na Donbase.
  • Videá dňa – zajímanie ruskej jednotky, ktoré dopadlo tragicky; deväťminútový záznam intenzívnej tankovej bitky na Donbase; ako schovať bojisko do bieleho dymu; nálet bombardérom Su-24 očami posádky; streľba do vlastných radov pri Chersone; útoky Lancetov. 

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 17. novembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Ani iránske drony, ani nové tanky, priamo na bojisku robí problémy Lancet. Rusko roky vyvolávalo zdanie, že jeho armáda má najmodernejšiu techniku na svete. Propagandistické správy šírili mýtus o tankoch Armata či lietadlách Su-57. Tých však majú len zopár kusov a sporadické správy o ich údajnom nasadení sú takmer určite klamlivé. A aj keby ich bolo viac, nejde o žiadny zázrak.

Moskva popritom šírila ódy aj o svojich o generáciu starších zbraniach. Najmodernejšie verzie tankov T-90, T-80 či T-72, ale aj lietadlá Su-34 či Su-30 však majú také veľké straty, že obzvlášť pri pozemnej technike sa už Rusi museli uchýliť k vyťahovaniu tankov T-62, ktoré začali vyrábať v 50. rokoch minulého storočia, či dokonca k húfniciam, ktoré bojovali pri Berlíne v roku 1945 a prestali sa vyrábať v roku 1949.

Napriek tomu by bolo chybou Rusov úplne podceňovať. Aj oni sa učia, aj oni vedia prísť s niečím, čo funguje.

Kým pozornosť v predchádzajúcich týždňoch zaujali útoky na energetickú sieť iránskymi dronmi Šahíd, priamo z bojiska čoraz častejšie prichádzajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie