Denník N

MS vo futbale: Negatíva aj pozitíva turnaja, hlavní favoriti a zoznam zaujímavých zápasov

Foto – AP
Foto – AP

Futbalové Majstrovstvá sveta sú najsledovanejším športovým podujatím v televízii. Šampionát v Rusku spred štyroch rokov mal v priemere na zápas vyššiu sledovanosť než Super Bowl a celkovým počtom vyše 3,5 miliardy divákov predbehol aj posledné dve olympiády v Pekingu a Tokiu.

Tohtoročné MS však nebudú iba o pozitívnych číslach a výnimočných futbalových momentoch. Turnaj v Katare totiž sprevádza množstvo kontroverzií a bizarností, ktoré zdôrazňujú pochybnosti o výbere krajiny za organizátora.

Prvým z nich je priebeh šampionátu v novembrovom a decembrovom termíne, ktorý prerušil rozbehnutú sezónu. V krajine sú však pomerne vysoké teploty aj v tomto čase (v priemere 26 stupňov), čo môže výkony hráčov značne ovplyvniť.

Aj bývalý prezident FIFA Sepp Blatter nedávno priznal, že prideliť usporiadanie šampionátu Kataru „bola chyba“.

V Katare sú výrazne obmedzené práva žien, nelegálny je sex mimo manželstva a za sex medzi mužmi hrozí sedem rokov väzenia. Podporu LGBTQ+ ľuďom preto vyjadrila výprava USA, ktorá plánuje používať svoje logo v dúhových farbách. Dúhovú pásku budú mať v Katare aj kapitáni Anglicka či Dánska.

Kritici upozorňujú aj na neakceptovateľné zaobchádzanie s pracovníkmi, ktorí stavali štadióny, a miestnu infraštruktúru. Pracovní migranti museli pracovať dvanásť hodín bez prestávky počas letných horúčav (v Katare sa blížia k 40 stupňom), často bez sľúbenej výplaty a v zlých ubytovacích podmienkach.

Britský denník The Guardian minulý rok publikoval rozsiahly investigatívny text, podľa ktorého zahynulo v Katare viac ako 6-tisíc pracovníkov. Katar ale tvrdí, že čísla sú prehnané.

Na tieto skutočnosti reagovali futbalisti Holandska, ktorí sa v Katare stretli so skupinou pracujúcich migrantov pred prvým zápasom MS. Holandská futbalová federácia zorganizovala stretnutie v úsilí o presadzovanie ľudských práv na turnaji. „Naším hlavným cieľom je vyhrať šampionát, ale, samozrejme, sa pozeráme aj za hranice futbalu,“ uviedol tréner holandskej reprezentácie Louis van Gaal.

Pár dní pred začiatkom turnaja organizátori zakázali predaj alkoholu na štadiónoch a miestne úrady chcú nariadenie prísne kontrolovať. Piť alkohol na štadióne môžu iba návštevníci, ktorí budú sedieť na lukratívnych miestach. Hodnota tejto vstupenky je viac ako 21-tisíc eur.

Dlhoročným partnerom MS je pritom spoločnosť Budweiser, ktorá každé štyri roky platí za spoluprácu 75 miliónov dolárov. Organizátori dokonca presunuli stánky s pivom na menej viditeľné miesta, aby sa nenachádzali bezprostredne pri štadióne.

Nepríjemnú skúsenosť s organizátormi v Katare už zažila dánska televízia TV2. Organizátorská služba prerušila živý vstup reportéra Rasmusa Tantholdta napadnutím kameramana a vyhrážkami, že kameru rozbijú, ak neprestanú nakrúcať. Organizátori sa za incident neskôr ospravedlnili.

A napokon dve pozitívnejšie správy.

Na MS bude mať premiéru aj nová technológia poloautomatického ofsajdu na báze umelej inteligencie (AI). Systém, ktorý sa v súčasnosti testuje v skupinových fázach Ligy majstrov, je navrhnutý tak, aby zlepšil presnosť rozhodnutí o ofsajde.

Pozitívom takisto je, že na MS budú prvýkrát v histórii pôsobiť aj rozhodkyne. V 36-člennej nominácii hlavných rozhodcov sú tri ženy – Francúzka Stéphanie Frappartová, Japonka Jošimi Jamašitová a Salima Mukansangová z Rwandy. Ďalšie tri ženy budú pôsobiť ako asistentky.

Hlavní favoriti

Majstrovstvá sveta mali byť hlavne o športe, na vyššie uvedené negatíva by sa však nemalo zabudnúť. Pokiaľ ide o futbal, toto sú hlavní favoriti začínajúceho sa turnaja.

Francúzsko

Svetové šampionáty obhajcom titulu neprajú už 60 rokov a Francúzov napriek nespornej kvalite čaká náročná úloha, aby trend zmenili. Ak by sme totiž pred turnajom zostavovali desiatku najvýraznejších absencií, figurovali by v nej hneď tri francúzske mená. K dvojici Kante a Pogba len pár hodín pred turnajom pribudol aj čerstvý držiteľ Zlatej lopty Karim Benzema.

Na druhej strane

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

MS vo futbale

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie