Denník N

Leclerc a Ferrari predviedli strategický ťah sezóny, F1 sa rozlúčila s viacerými osobnosťami

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Posledné preteky sezóny vyhral Verstappen, vicemajstrom sveta je Leclerc.

Veľká cena Abú Zabí už tradične uzatvára sezónu F1 a na rozdiel od vlaňajška to bolo tentoraz neporovnateľne pokojnejšie podujatie. Max Verstappen obhájil titul už začiatkom októbra v japonskej Suzuke a v závere sezóny boli v hre „už len“ čiastkové ceny.

Okruh Yas Marina bol od prvých pretekov F1 považovaný za veľmi nudný a toto konštatovanie sa zmenilo až po úpravách pred vlaňajším finále, ktoré však poznačil kontroverzný záver.

Svet F1 tentokrát zaujímali predovšetkým nasledujúce otázky. Kto z dvojice Charles Leclerc – Sergio Pérez sa stane vicemajstrom sveta? Kto obsadí druhé miesto v Pohári konštruktérov a ako to dopadne na ďalších miestach? Ako sa s F1 rozlúči štvorica, ktorú na budúci rok neuvidíme v pretekárskom kokpite?

V tomto texte sa dozviete:

  • že Leclerc a Ferrari si za finále druhé miesto zaslúžia;
  • že Mercedes pôsobil ako v prvej polovici sezóny;
  • ako sa s F1 rozlúčil štvornásobný majster sveta;
  • aké déjà vu nám pripravili Mick Schumacher a Nicholas Latifi.

Leclerc a Ferrari to dokázali

Po sobotnej kvalifikácii, v ktorej Red Bull ukázal najlepšiu rýchlosť spomedzi všetkých, vyzeralo druhé miesto v šampionáte jazdcov trochu reálnejšie pre Péreza. Mexičan aj tím už niekoľko veľkých cien avizovali, že by chceli dosiahnuť jazdecké double, čo sa im ešte nikdy nepodarilo.

Pre Ferrari by bol Leclercov prípadný titul vicemajstra sveta aspoň akou-takou náplasťou na rany utŕžené v tomto ročníku. Oproti minulým sezónam to bolo zo strany Talianov lepšie, ale po skvelom vstupe do sezóny prišli chyby aj výkonnostný prepad.

Možno to bude pre niektorých fanúšikov znieť zvláštne – najmä vzhľadom na to, čo sa udialo v priebehu tejto sezóny –, ale Ferrari dnes parádne vyšla stratégia a práve vďaka nej to bolo napínavé až do konca. Pérez štartoval druhý, Leclerc tretí a obaja si svoje pozície udržali aj po štarte. Z ich pohľadu sa situácia zmenila v 15. kole, keď Pérez vymenil strednú zmes za tvrdú. Leclerc sa držal na strednej zmesi až do konca 21. kola, pričom jasný líder Verstappen mal výmenu už za sebou. Monačan vyšiel na trať s tvrdými pneumatikami a zaradil sa na priebežné tretie miesto za dvojicu Red Bullu. V tom čase to vyzeralo lepšie pre Péreza.

Pozície zostali nezmenené až do konca 33. kola, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boxová ulička

Formula 1

Motorizmus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie