Denník N

Vývoj bojov (271. deň): Kto spáchal vojnové zločiny v Makijivke a ako smrť ruských vojakov zneužíva ruská propaganda

Vzdávajúci sa Rusi v Makijivke. Zdroj - Twitter
Vzdávajúci sa Rusi v Makijivke. Zdroj – Twitter

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Čo sa presne stalo v Makijivke: nové analýzy. 
  • Ruský vojak spáchal vojnový zločin, keď začal strieľať počas vzdávania sa. 
  • Ukrajinskí vojaci takisto mohli spáchať vojnový zločin, zatiaľ však nie sú dôkazy, že by skutočne po prestrelke popravili ruských zajatcov. 
  • Ako tento prípad využíva ruská propaganda. 
  • Rusi natočili video ako výstrahu pre mobilizovaných vojakov, ktorí odmietajú bojovať. 
  • Video dňa: ako ukrajinskí vojaci vyrábajú improvizované samovražedné drony. 

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 21. novembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Vo vývoji bojov sme sa už incidentom, pri ktorom v Makijivke zomrelo 11 ruských vojakov po tom, čo sa vzdávali Ukrajincom, venovali. No udalosť je stále horúcou témou, vyšli viaceré analýzy, ktoré sa snažili zistiť, čo sa presne stalo.

Rusi ju využívajú aj na svoju propagandu, ktorou chcú podkopať obraz ukrajinskej armády doma či v zahraničí.

Zo zatiaľ dostupných zdrojov sa skôr nezdá (aj keď sa to nedá vylúčiť), že by ukrajinskí vojaci chladnokrvne popravili ruských vojakov.

Čo sa stalo: S vlastnou analýzou niekoľkých videí, ktoré zaznamenávajú udalosť, prišiel denník New York Times. Podľa novinárov z Bellingcatu išlo dosiaľ o najlepšiu analýzu incidentu.

Incident sa odohral asi pred týždňom v dedine Makijivka v Luhanskej oblasti neďaleko mesta Svatove. Prebiehali tu silné boje a zhruba vtedy Ukrajinci dedinu oslobodili.

Denník identifikoval aj konkrétny dom a dvor, kde sa scéna odohrala.

Na mieste bolo minimálne päť ukrajinských vojakov (hoci New York Times píše o štyroch) a 11 (podľa niektorých zdrojov 12) ruských vojakov. Rusi boli v jednoznačnej presile. Išlo o mobilizovaných vojakov.

Ako napísal ruský vojenský kanál Zápisky veterána, týchto vojakov opustil predtým celý prápor. Rozčuľoval sa aj nad tým (podobne ako iné hlasy z Ruska), prečo sa vojaci ľahko vzdali, keď boli v presile.

Hlavné zostrihané video natáčal jeden z ukrajinských vojakov. Vidno na ňom, ako sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie