Denník N

Putin útočí na Turkov s Alahom, Rusov pripravuje na dlhý konflikt

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho už 12. prejav o stave krajiny. FOTO – AP
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho už 12. prejav o stave krajiny. FOTO – AP

Turecko bude ľutovať zostrelenie ruského lietadla, pohrozil Vladimir Putin v prejave o stave krajiny. V sále ho počúval aj generálny prokurátor, ktorého rodina je podľa blogera Navaľného namočená do stámiliónovej korupcie.

To hlavné, čo povedal prezident, je, že krajina vedie vojnu. Pomenoval dvoch nepriateľov, Turecko a Islamský štát, s ktorými bojujeme. A keďže vedieme vojnu, krajina by mala byť pripravená na straty,“ komentoval 12. prejav o stave krajiny ruského prezidenta Vladimira Putina komunistický poslanec Sergej Obuchov pre ruskú televíziu TV Dožď.

Preto si podľa neho v preplnenej Georgievskej sále v Kremli minútou ticha najskôr uctili pamiatku prvých obetí v Sýrii, v tom zmysle aj obete Airbusu, ktoré zahynuli po výbuchu nad Sinajom.

Po krátkej piete sa Putin pustil zostra do Turecka, ktorému nevie zabudnúť nedávne zostrelenie ruského bombardéra Su-24, ktorý podľa Ankary vošiel napriek varovaniam do tureckého vzdušného priestoru. Na krátkych 17 sekúnd – čo sa viacerým expertom aj v NATO zdá príliš málo na také radikálne riešenie ruských provokácií.

Putin: Alah ich potrestal

Na svoje výpady proti Ankare si líder Kremľa požičal Boha z islamského sveta. Azda sám Alah vie, prečo to urobili. Alah sa rozhodol potrestať vládnucu kliku tým, že ich zbavil rozumu a súdnosti,“ povedal Putin vo svojom už 12. prejave o stave krajiny. 

novom prieskume Levadovho centra vyšlo, že väčšina Rusov (57 percent) by si ho želala ako prezidenta aj po prezidentských voľbách v roku 2018. Putin dal zmeniť ruskú ústavu, aby mohol kandidovať aj po dvoch volebných obdobiach, a zo štyroch rozšíril svoj mandát na šesť rokov. Pri moci je od roku 2000.

V sále napriek štátnym televíziám, ktoré vysielali prejav naživo, niektorých prichytili v driemotách, ako napríklad ruského premiéra Dmitrija Medvedeva či šéfa Rosneftu Igora Sečina.

Od nás sa nedočkajú hysterickej reakcie. Nechystáme sa do ruky brať zbraň, ale pokiaľ si niekto myslí, že to môže napraviť paradajkami, je na omyle. Ešte im pripomenieme, čo urobili, a budú to ľutovať,“ odkázal Turkom Putin v deň, keď Moskva oznámila, že ruší prípravu projektu plynovodu Turkish stream.

Od zostrelenia lietadla zaviedla Moskva viaceré sankcie proti Turecku, od zrušenia víz, ukončenia výmenných študijných programov, zrušenia dovoleniek až po zoznam zakázaných potravín. Okrem toho viní Moskva Ankaru z posluhovania teroristom.

Georgievsky sál v Kremli počúva najobľúbenejšieho politika v krajine. FOTO - AP
Georgievská sála v Kremli počúva najobľúbenejšieho politika v krajine. FOTO – AP

Aj včera Putin obvinil Turecko, že obchoduje s Islamským štátom, od ktorého nakupuje ropu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to označil za sovietsku propagandu a, naopak, obvinil Rusko z kupčenia s ISIS.

Dôkazom má byť ruský pas Georgea Haswaniho, sýrskeho občana, ktorého Američania považujú za prostredníka režimu v Damasku, čo od teroristov nakupuje ropu, a zaradili ho na sankcie.

Dlhý konflikt s Turkami

Podľa poslanca ruskej Komunistickej strany Obuchova je jasné, že konflikt s Tureckom bude dlhodobá záležitosť. Podľa Putina Turecko za svoju ohavnú zradu“ a bodnutie do chrbta“ zaplatí.

„Putinov prejav o stave krajiny prebehol presne, ako sme predvídali. Mal dve časti: v tej prvej s neodpustiteľným populistickým vulgárnym humorom hovoril o Turkoch, a v tej druhej sa venoval ekonomike, ktorá je bez nádeje na šancu, že by sa niečo z jeho sľubov mohlo naozaj aj splniť,“ komentoval Putinovu reč pre Denník N ruský politológ Andrej Kolesnikov z moskovského Carnegieho centra.

Po vojne s teroristami a tureckej zrade prišla na rad ťaživá ekonomická situácia v Rusku, ktoré čelí nízkym cenám energií, rozsiahlej korupcii, absencii reforiem a západným sankciám.

„Situácia je zložitá, ale nie kritická,“ vyhlásil Putin. „Vidíme významné skrátenie odlivu kapitálu, ale to neznamená, že by sme sa mali upokojiť, nemôžeme ani očakávať zvýšenie ceny ropy,“ povedal s tým, že sa musia pripraviť, že obdobie nízkych cien ropy sa môže predĺžiť na dlhý čas.

Čajka a korupcia

V prejave sa dotkol aj boja s korupciou, nemenoval však nikoho konkrétneho. Ruský internet pritom žije korupčnou kauzou týkajúcou sa človeka, ktorý by mal proti nej bojovať najviac, a dokonca sedel v Georgievskej sále a počúval Putinov prejav.

Rodina generálneho prokurátora Jurija Čajku je podľa vyšetrovania Protikorupčnej nadácie Alexeja Navaľného namočená do miliónových korupčných schém.

Prokurátorov syn Arťom Čajka podľa investigatívy slávneho ruského blogera vlastní luxusnú vilu vo Švajčiarsku či hotel v gréckych Chalkidikách a vedie obrovský biznis so ziskom v stovkách miliónov dolárov v spolupráci s bývalou ženou generálneho prokurátora.

Navaľného nadácia k tomu pripravila 40 minútový dokument Čajka, ktorý vyvolal v Rusku zďaleka väčší rozruch ako Putinov prejav. Za dva dni mal takmer jeden a pol milióna pozretí.

Ak by sa Navaľného obvinenia potvrdili, podľa ruského poslanca z Putinovej strany Jednotné Rusko Josifa Kobzona citovaného serverom Lenta by mal Čajka odstúpiť. Ten tvrdí, že sú to všetko lži urobené na objednávku.

Turecko vs. Rusko

Svet

Teraz najčítanejšie