Denník N

Ruská influencerka bez povolenia na pobyt uráža v Nemecku Ukrajincov a na toalete sa utiera policajným predvolaním

Julija Prochorovová počas Dňa víťazstva nad fašizmom v Nemecku tancuje na proukrajinskom zhromaždení s ruskou vlajkou. Foto – Telegram, N Кремлевая долина N
Julija Prochorovová počas Dňa víťazstva nad fašizmom v Nemecku tancuje na proukrajinskom zhromaždení s ruskou vlajkou. Foto – Telegram, N Кремлевая долина N

Ruska Julija Prochorovová je známa vďaka aktivitám na sociálnych sieťach, kde podporuje ruskú agresiu na Ukrajine a šíri kremeľskú propagandu. Hoci jej už v apríli vypršalo povolenie na pobyt, Nemecko ju stále nedeportovalo.

Tancovala pri záberoch bombardovanej Ukrajiny, na proukrajinskom zhromaždení sa vrtela s ruskou vlajkou na ukrajinskú pieseň Kalinka a na záchode sa utrela s policajným predvolaním.

Toto všetko si ruská influencerka Julija Prochorovová dovoľovala natáčať na svoje sociálne siete v Nemecku, kde žije, pričom sa netají tým, že v krajine nemá povolenie na pobyt.

Pre nelegálny pobyt a videá, kde oslavuje ruskú agresiu na Ukrajinu, je už od mája pod dohľadom nemeckej polície. Tá podľa nemeckého bulvárneho denníka Bild 14. októbra prehľadala jej byt, pričom zaistila tri mobily, notebook a prešetrovala aj to, prečo po vypršaní víz z krajiny neodišla.

Po kontrole sa Ruska na komunikačnej platforme Telegram odmlčala a nebolo o nej veľa počuť – až do poslednej nedele.

Nepravdivá správa o deportácii

Video z berlínskeho letiska zverejnil v nedeľu večer nezávislý ruský portál The Insider. Žena podobná influencerke je na ňom v obkolesení policajtov, dokonca nosí aj podobnú teplákovú súpravu, ktorú mala oblečenú v jednom zo svojich starších videí.

Autor videa portálu povedal, že policajti ju odprevadili na let do Istanbulu, no nebolo možné nezávisle potvrdiť, či šlo o ňu. O niekoľko hodín neskôr novinári správu aktualizovali s novým zistením od zdroja z nemeckej polície, ktorý tvrdí, že Prochorovová sa stále nachádza v krajine.

30-ročná Ruska sa do širšieho povedomia dostala počas leta vďaka videu, na ktorom v uliciach Salzburgu prenasledovala dve Ukrajinky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Olaf Scholz

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie