Denník N

Voľby 2023

Smer
24,52 %
Hlas
16,51 %
PS
13,02 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
9,07 %
KDH
7,44 %
SNS
5,93 %
Aliancia
5,69 %
Republika
5,29 %
SaS
4,66 %
Sme rodina
2,55 %
Demokrati
2,52 %
ĽSNS
0,93 %
Piráti
0,38 %
KSS
0,38 %
Modrí
0,30 %
Maďarské fórum
0,15 %
My Slovensko
0,09 %
Princíp
0,08 %
SOS
0,08 %
Srdce
0,08 %
Karma
0,07 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,03 %
Aktualizované 1:40
33,40 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Čo prekladáš? Alexandra Strelková o svojom živote s dynastiou Sacklerovcov 

Ilustračné foto – Flickr/quattrostagioni
Ilustračné foto – Flickr/quattrostagioni

Táto rubrika má okrem kníh, ktoré sa skôr či neskôr zjavia na pultoch kníhkupectiev, priblížiť aj život a prácu knižného prekladateľa. Môj život so Sacklerovcami a práca na ich slovenskej verzii vyzerá takto:

Patrick Radden Keefe: Impérium bolesti – Tajné dejiny dynastie Sacklerovcov (pracovný názov)

Vydavateľstvo Absynt

Expozícia:

Blíži sa termín odovzdania prekladu, to je v podstate konštantná veličina (marec sa mi ešte nikdy nezdal tak blízko). Mobil konštantne na „vibračku“, iné aktivity utlmené na nutné minimum (nie úplne, totiž, aj ma bavia, aj ma živia; štipendium by bolo fajn, ale tak raz ho človek dostane, raz nie, konkurencia je veľká, priority rôzne, peňazí vo fonde málo, paušálne konštatovania komisie o „nepresvedčivej kvalite predloženej ukážky“ treba brať sebakriticky, ale aj s nadhľadom a hlavne motivačne), budík pípa každú hodinu (nohy natiahnuť, zrak preostriť – čítala som, že vyrastá generácia krátkozrakých ľudí – nevidíme do diaľky… lebo sa tam často nepozeráme).

Pohodlná stolička, deka, elektrický vankúš pod nohami, termoska s čajom, štuple do uší (aj sused robí z domu a bývam pri výťahu). Každý deň hodinka-dve pre seba – šport, prechádzka, kino, divadlo, hudba, kamaráti, len tak s knihou na gauči – (pozn. prekl. dej sa odohráva v paralelnom vesmíre). Štyri-päť normostrán denne, niekedy šesť, inokedy dve. Kniha má sedemsto strán, týždeň má sedem dní.

New York, prvá polovica 20. storočia. Queens, Brooklyn, Flatbush, židovská komunita. Hm, veď tu som bola prednedávnom s Woodym Allenom (Mimochodom, Ikar 2022). On mi farbisto predstavil kultúrno-spoločenské pozadie, teraz si dopĺňam sociálny a hospodársky kontext z pohľadu prisťahovalcov. Môj múdry a nekonečne trpezlivý kamarát a konzultant Jay má korene práve v tomto svete, všetko do seba krásne zapadá.

Kolízia & kríza:

Arthur Sackler, v podstate „zakladateľ“ multimiliardárskej dynastie filantropov, bol fascinujúca osobnosť. Lekár, výskumník, reklamný mág, milovník umenia, obdivovateľ starovekých mysliteľov i Freuda, zástanca Hippokratovej zásady „v prvom rade neškodiť“ a „okrem liečenia aj vzdelávať“. A predsa sa v 21. storočí jeho meno spája s nespočetnými zmarenými životmi, so súdnymi spormi a napokon s bankrotom (no dobre, asi len formálnym…). Sem-tam o tom písali dokonca aj u nás a v ponuke HBO je dokumentárny film Zločin storočia od Alexa Gibneyho. Čo sa to vlastne udialo? O tom je táto kniha.

Vďaka Artieho (už sme si blízki) priam renesančnému presahu sa musím zorientovať v mnohých témach. Aktuálne vnikám do sveta reklamy (dnes sa učím, v čom spočíva takzvaná natívna reklama, pri ktorej počiatkoch stál práve Artie a dnes sme jej bežne vystavení) a viem, že ma čaká ešte hlbší ponor do praktík (a terminológie) marketingu, farmaceutického priemyslu, vzniku a liečby závislostí, legislatívy a súdnictva, ale aj do sveta umenia, múzeí, galérií a mecenášov.

Je fascinujúce, že akýsi Sackler niekedy v 50. rokoch minulého storočia čosi vymyslel a my

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čo prekladáš?

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie