Novozélandskí tínedžeri chcú voliť. Aj na Slovensku by mohli, je to lepšie ako občianska výchova, tvrdí sociológ

Novozélandský najvyšší súd rozhodol, že odopieranie práva voliť 16- a 17-ročným je v rozpore s ich ľudskými právami. Parlament bude rokovať o zmene volebného zákona.
Šestnásťroční mladí ľudia na Novom Zélande môžu podľa zákona pracovať na plný úväzok. Zo svojho príjmu musia, samozrejme, odvádzať dane. A preto sa pýtajú: Ak máme občianske povinnosti, nemali by sme mať aj občianske práva?
A to je len jedna z viacerých tém, okolo ktorej sa točí diskusia o znížení vekovej hranice pre právo voliť z osemnásť na šestnásť rokov. Ďalej je to napríklad aj klimatická zmena, ktorá ovplyvňuje budúcnosť mladých a o ktorú sa mladí podľa všetkého zaujímajú viac ako starší. Rovnako ako o duševné zdravie a stav demokracie.
Novozélandský súd najnovšie rozhodol, že odopieraním práva voliť 16-ročným sa porušujú ich ľudské práva. Premiérka Jacinda Ardernová preto vyhlásila, že parlament bude o znížení vekovej hranice rokovať. Pridali by sa tak ku krajinám ako Rakúsko, Brazília či Malta, v ktorých sa volebné právo priznáva od 16 rokov.
Nie sú na to pripravení, kričia však odporcovia nielen na Novom Zélande.
„Ak to oponenti tvrdia, tak mi napadá otázka, čo