Denník N

Vývoj bojov (272. deň): Zapadnuté tanky, blato v zákopoch. Ako vyzerá vojna počas rasputice

Donecká oblasť. Foto - TASR/AP
Donecká oblasť. Foto – TASR/AP

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Ako rasputica spomalila vojnu.
  • Videá, ako blato ovplyvňuje techniku aj vojakov.
  • Pre koho je súčasné počasie výhoda.
  • Aké budú ciele Ukrajincov a Rusov počas zimy podľa austrálskeho generála.
  • Ukrajinci hovoria, koľko rakiet zostáva Rusom.
  • Mapa dňa s bodmi nezlomnosti pre ukrajinských civilistov. 
  • Video dňa ukazuje prvé použitie tureckého raketového systému TRLG-230. 

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 22. novembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Sychravé jesenné počasie čoraz viac začína ovplyvňovať priebeh bojov na Ukrajine. Rusi majú na to výraz „rasputica“, po ukrajinsky sa to nazýva „bezdorižžia“, čo v preklade znamená niečo ako obdobie bez ciest.

V slovenčine je k tomu najbližšie výraz pľušť: v podstate ide o dážď, sychravo a blato až po kolená. Respektíve po nápravy.

Práve tak momentálne vyzerá situácia na mnohých miestach frontu.

Inštitút pre štúdium vojny v pondelok napísal, že súčasné počasie začína ovplyvňovať operácie Rusov aj Ukrajincov. Zdroje z oboch strán podľa neho tvrdia, že silný dážď a blatové podmienky takmer zastavili pozemné útoky Rusov na východnej Ukrajine.

V nedeľu napríklad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie