Denník N

Smeru možno prejde zmena ústavy pre teroristov, núkajú sa Most a KDH

Foto – TASR
Foto – TASR

Vládna strana chce do utorka rokovať s opozíciou o podpore novely ústavy v rámci protiteroristických opatrení. Blízko k podpore majú Most-Híd aj KDH. Obe strany čakajú, či Smer vyhovie ich návrhom na zmenu.

Smer ide tri mesiace pred voľbami opäť meniť ústavu. Tentokrát v súlade s predvolebnou kampaňou „Chránime Slovensko“ a opäť má šancu na dohodu s opozíciou.

Už v piatok to vyzeralo, že hlasovanie v utorok budúceho týždňa bude úspešné. Časť rozdrobenej opozície proti predvolebnej zmene ústavy veľmi neprotestuje, dohaduje sa, kto a ako zmenu podporí.

Blízko k podpore má strana Most-Híd Bélu Bugára, ktorá má len jednu podmienku. Ponuku hlasovať za novelu ústavy, no s podmienkami, má aj KDH. Ostro proti novele zasa vystupovala SaS.

Most by aj zahlasoval

Smer chce v novele ústavy predĺžiť možnosť zadržania podozrivého z terorizmu zo 48 na 96 hodín, teda z dvoch na štyri dni. Zároveň chce predĺžiť aj lehotu súdu, počas ktorej musí rozhodnúť o väzbe alebo prepustení – zo 72 na 144 hodín, teda šesť dní.

Most-Híd je proti predlžovaniu lehoty sudcom, strane sa však pozdáva navýšenie lehoty pri zadržaní políciou, podobne reagoval napríklad aj poslanec Daniel Lipšic (Nova).

RTVS na svojom Facebooku informovala, že Smer sa podľa kancelárie predsedu parlamentu Petra Pellegriniho už s Mostom-Híd na podpore novely ústavy dohodol.

Pellegriniho šéf tlačového oddelenia Martin Dorčák tvrdí, že do utorka bude Smer rokovať so všetkými opozičnými stranami a o dohode s Mostom nevie.

„Pri teroristickom čine sa zaistí osoba, zoberú odtlačky a niekedy overovanie z medzinárodnej databázy trvá dlhšie ako dva dni,“ hovorí predseda Mosta-Hídu Béla Bugár. Keby sa lehota nezvýšila na štyri dni, mohlo by sa podľa neho stať, že podozrivého budú musieť prepustiť na slobodu, aj keď mal teroristické kontakty.

„Jediné, čo si vieme predstaviť, je predĺženie lehoty pre políciu, ktorá to v istých situáciách môže potrebovať,“ vraví podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská.

Smer chce okrem Ústavy SR meniť aj zákony. Na tie už opozíciu nepotrebuje.

Zmeny zákonov, ktoré napríklad rozširujú právomoci pre tajné služby, Most-Híd nepodporí, podľa Bugára môžu zasahovať do ľudských práv. Nepozdáva sa mu ani to, že o nich parlament rokuje v zrýchlenom konaní.

Žitňanská hovorí, že nevie, či Smer s ich pozmeňovacím návrhom bude súhlasiť.

Smer skúša dohody

Vyhodenie dlhšej lehoty pre sudcov žiada aj KDH. Navyše však chce dostať do ústavy automatický zánik funkcie sudcu po dosiahnutí veku 67 rokov, čo navrhoval už prezident Andrej Kiska.

„Navrhujeme, aby zánik funkcie sudcu bol automatický,“ vyhlásil poslanec KDH Pavol Hrušovský podľa TASR. Predseda parlamentu Peter Pellegrini sa však už podľa KDH vyjadril, že oba pozmeňujúce návrhy sú zatiaľ nepriechodné.

Podpredseda KDH a poslanec Ján Hudacký vraví, že ak by pozmeňovacie návrhy prešli, sú bližšie k podpore zmeny ústavy, no ešte to nič definitívne neznamená. „Klub zasadne v utorok, keď sa rozhodneme. Všetko bude záležať na tom, ako sa rozhodne Smer.“

Hudacký vraví, že Smer nechce spájať protiteroristické zmeny s vekom sudcov.

KDH a Smer sa pri zmene Ústavy SR už vlani spojili, keď výmenou za ústavné zmeny v súdnictve Smer odobril definíciu manželstva v ústave. Most-Híd za novelu začiatkom roka 2014 odmietol hlasovať. Bugárova strana vtedy oznámila, že z toho dôvodu, že čiastkové zmeny súdnictvu nepomôžu.

Novelu ústavy na ochranu vody pred vývozom za hranice zasa v októbri 2014 podporili aj KDH a niektorí poslanci SDKÚ a OĽaNO.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Protiteroristické zákony

Slovensko

Teraz najčítanejšie