Svetový newsfilter: NATO vie, že Ukrajine v zime nebudú stačiť len zbrane. Čo sa dohodlo v Bukurešti

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Dobrý deň,
aktuálny vývoj vo svete naznačuje, že ani posledný mesiac tohto roka nebude nudný. U našich susedov je vojna, v Číne zas protesty, aké totalitná krajina nezažila desaťročia, a v Amerike na seba znovu púta pozornosť Donald Trump.
Európa: Ako ešte pomôcť Ukrajine
Kým na východe Ukrajiny pokračovali boje, v Bukurešti sa stretli diplomati, ktorí diskutovali o ďalšej podpore Kyjiva. Nehovorilo sa len o zbraniach a rokovanie ministrov zahraničných vecí štátov NATO prinieslo niekoľko zaujímavých momentov.
Čo sa stalo: Prvým je odkaz Ukrajine, že sa v budúcnosti môže stať členom Aliancie, hoci všetkým je jasné, že to nebude tak rýchlo, ako by si priala vláda v Kyjive. A určite nie dovtedy, kým na jej území bude ruská armáda.
Bolo to symbolické, pretože práve v hlavnom meste Rumunska pred 14 rokmi Ukrajina a Gruzínsko dostali správu, že majú otvorené dvere do NATO. Išlo však len o sľub, ktorý neobsahoval konkrétne dátumy a plány, čo Ukrajinci dodnes považujú za chybu.
Asi nikoho neprekvapí, že časový harmonogram ukrajinskej integrácie do NATO neexistuje ani teraz. Generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg vraví, že najprv sa treba postarať o to, aby Ukrajina prežila, úspešne zvládla zimu aj celú vojnu s Ruskom.
Ako pomôžu: Tu prichádza druhý zaujímavý moment. Doteraz sa v súvislosti s ruskou inváziou diskutovalo najmä o dodávkach zbraní. Tie hrajú vo vojne kľúčovú rolu a musia pokračovať, no ukazuje sa, že len ony nemusia stačiť.
Vedia to aj spojenci Kyjiva a dôležité bude, že Ukrajina dostane pomoc pre svoju energetickú infraštruktúru. Ruská armáda sa na ňu pred zimou zamerala, a tak Ukrajinci popri zbraniach, ktoré môžu ochrániť túto infraštruktúru, budú dostávať aj generátory, transformátory či finančnú pomoc na opravu elektrární.
Posielajú ich tam Nemci, Francúzi a Spojené štáty, ktoré na to vyčlenili ďalších 53 miliónov dolárov. Americké ministerstvo zahraničných vecí chce, aby sa vybavenie na Ukrajinu dostalo čo najskôr a pomohlo jej prekonať zimu.

Nečakajte diplomaciu: Ukrajinské mestá nie sú to jediné, čo chce Vladimir Putin zmraziť. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na stretnutí v Bukurešti vyhlásil, že cieľom Putina je